Zespół Szkół Samochodowych im. Stanisława Syroczyńskiego w Lublinie

XX edycja Olimpiady Techniki Samochodowej

Politechnika Warszawska pod patronatem Minister Edukacji Narodowej, redakcji „Auto Moto Serwis” i wspólnie z Wydawnictwami Komunikacji i Łączności po raz 20 zorganizowała Olimpiadę Techniki Samochodowej dla młodzieży szkół średnich o profilu samochodowym. Jubileuszowa XX edycję Olimpiady Techniki Samochodowej odbyła się w dniu 16.03.2019 r. to najważniejsze wydarzeń w branży motoryzacyjnej dla młodzieży szkół.

Olimpiada miała zasięg ogólnopolski, a jej laureatami zostanie trzech uczniów, którzy uzyskają największą liczbę punktów – po zsumowaniu wyników półfinału i finału. Podczas olimpiady przyznawany jest także tytuł Samochodowej Szkoły Roku. Otrzyma go szkoła, której uczniowie zdobędą łącznie największą liczbę punktów, pod warunkiem, że przynajmniej jeden uczeń przejdzie do finału. Na mocy rozporządzenia MEN (§ 112 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2007 r. DzU Nr 83, poz. 562 z późn. zm.) finaliści i laureaci olimpiady są zwolnieni z etapu pisemnego egzaminu zawodowego.

W trakcie olimpiady była oceniana wiedza z zakresu: podstaw konstrukcji maszyn; budowy pojazdów samochodowych; diagnozowania i naprawy zespołów oraz układów pojazdów samochodowych; umiejętności posługiwania się narzędziami i przyrządami, w tym pomiarowymi; bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony środowiska.

Dla nauczycieli, opiekunów zorganizowane zostały szkolenia i spotkania z przedstawicielami firm takich jak Scania, Bosch, Warta, i inne. Na szkoleniach poruszane były zagadnienia związane z pojazdami elektrycznymi, hybrydowymi, sposobem przeniesienia napędu w nowoczesnych samochodach jak również druga generacja najnowszych zintegrowanych pomp hamulcowych ibooster.

Po południu dla wszystkich zostały otworzone pracownie Politechniki Warszawskiej Wydziału Mechanicznego. Razem z przewodnikiem odbywało się zwiedzanie specjalistycznych pracowni samochodowych.

Wszelkie informacje na temat olimpiady są publikowane na bieżąco w internecie, na stronach www.automotoserwis.com.pl oraz www.wkl.com.pl. Tam też zostaną podane: pełna lista zgłoszonych osób oraz wyniki półfinału. Na stronach tych dostępne są również testy z poprzednich edycji olimpiady i relacje filmowe.

Za uczniów reprezentujących Naszą Szkołę trzymamy kciuki.

 

Leave Comment