Zespół Szkół Samochodowych im. Stanisława Syroczyńskiego w Lublinie

Wycieczki klas 1Ap i 1B do Wąchocka, Starachowic i Krajna

W dniu 21 października klasy 1Ap i 1B wraz z 4 opiekunami (M. Kołtyś, R. Włodarczyk, W. Fijołek i R. Śmiech) udały się na wycieczkę zawodową, wzbogaconą o program turystyczny. Pogoda dopisała – cały dzień towarzyszyło nam słońce i prawie lipcowy upał.

Swoją eskapadę rozpoczynamy od Wąchocka. Wąchockie Opactwo jest pomnikiem kultury, historii i zabytkiem klasy europejskiej. Zwiedza się w nim Muzeum Pamięci Walki o Niepodległość Narodu i kompleks klasztorny. Muzeum zajmuje przestronną i jasną salę na poziomie klasztornej furty.

Z Wąchocka przejeżdżamy do głównego celu naszego wyjazdu – Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Przemieszczając się prawie 2 godziny po terenie dawnej huty zwiedzamy: Zakład Wielkopiecowy z połowy XIX wieku (1841), zabytkowy Wielki Piec z 1899 roku, pracujący do 1973 roku, Maszynę Parową, wystawę górniczą, ekspozycję samochodów ciężarowych marki Star oraz wystawę paleontologiczną.

Stąd przejeżdżamy 30 km i jesteśmy w Parku Rozrywki i Miniatur „Sabat Krajno”, gdzie z zainteresowaniem zwiedzamy Aleję Miniatur „Wonderful Word”.

Nasyceni obrazami wpadamy zgłodniali do McDonaldsa w Ostrowcu Świętokrzyskim. A potem już prościutko do Lublina.

R. Włodarczyk