Zespół Szkół Samochodowych im. Stanisława Syroczyńskiego w Lublinie

Wycieczka uczniów TS do Warszawy dofinansowana w ramach programu MEiN „Poznaj Polskę”

W dniu 15 czerwca 2022 roku odbyła się wycieczka 22 uczniów Technikum Samochodowego i 2 nauczycieli (Anna Trojanowska, Waldemar Fijołek) do Warszawy w ramach programu MEiN „Poznaj Polskę”.

Wyjeżdżamy   z Lublina punktualnie o 7:30 i zgodnie z planem docieramy do Warszawy. Pierwszym punktem programu jest zwiedzanie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Dokumentuje ono wielowiekową historię Żydów w Polsce w sposób niezwykle nowoczesny, z wykorzystaniem multimediów.

Muzeum mieści się w gmachu wzniesionym w latach 2009–2013 według projektu zespołu fińskich architektów kierowanego przez Rainera Mahlamäkiego, który otrzymał I nagrodę w rozstrzygniętym w 2005 międzynarodowym konkursie architektonicznym. Placówka rozpoczęła działalność w nowej siedzibie w kwietniu 2013, a wystawa stała została otwarta w październiku 2014.

We wrześniu 2014 Muzeum dodało do swojej nazwy słowo „Polin” („Polska” w języku hebrajskim), nawiązujące do legendy o pojawieniu się na ziemiach polskich pierwszych Żydów

Po zakończeniu zwiedzania pojechaliśmy do Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach. Tam czekał już na nas zabytkowy autobus Jelcz „Ogórek”, którym odbyliśmy godzinną wycieczkę po okolicy: odwiedziliśmy Karolin – siedzibę zespołu „Mazowsze” i Stawiska – Muzeum Jarosława Iwaszkiewicza. Następnie obejrzeliśmy kolekcję ponad 300 zabytkowych pojazdów od ciągników, poprzez samochody osobowe, motocykle, rowery a także czołgi oraz autobusy. Po obiedzie wyruszyliśmy do centrum Warszawy. Autobus stał na parkingu przy Pałacu Kultury, a uczestnicy wycieczki rzucili się na podbój „Złotych Tarasów”. Potem ruszyliśmy w drogę powrotną do Lublina.

W. Fijołek