Zespół Szkół Samochodowych im. Stanisława Syroczyńskiego w Lublinie

Wycieczka przedmiotowa klas 1a i 1b do fabryki łożysk tocznych FŁT- Kraśnik S.A. w Kraśniku

Dnia 14 maja odbyła się wycieczka przedmiotowa klas 1a i 1b do fabryki łożysk tocznych FŁT- Kraśnik S.A. w Kraśniku. Jest ona wiodącym producentem łożysk tocznych w Polsce i największym zakładem przemysłowym w Kraśniku. Należy do grupy PBF i  jest znaczącym globalnym dostawcą łożysk dla przemysłu samochodów osobowych i ciężarowych, maszyn rolniczych, silników elektrycznych, wózków widłowych, motoreduktorów i reduktorów.

Łożyska produkuje od 1948 roku. Obecnie Fabryka zatrudnia ponad 2000 pracowników i  produkuje ok. 16 mln szt. łożysk w trzech grupach konstrukcyjnych tj. łożyska kulkowe, stożkowe i walcowe.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy w sali konferencyjnej, gdzie obejrzeliśmy krótki film o historii i programie produkcyjnym zakładu.

A potem uczniowie, oprowadzani przez fabrycznych przewodników, zwiedzili dział obróbki mechanicznej i obróbkę cieplną pierścieni, wydział produkcji koszy łożyskowych, wydział łożysk kulkowych i stożkowych, wydział łożysk wielkogabarytowych. Zobaczyli także, jak powstają elementy toczne (wałeczki) i jak wygląda zmechanizowany i ręczny montaż łożysk. Ostatnim punktem zwiedzania był dział kontroli i magazyn wyrobów gotowych.

Waldemar Fijołek