Zespół Szkół Samochodowych im. Stanisława Syroczyńskiego w Lublinie

Wycieczka ogólnoszkolna do Pragi i fabryki SKODA w Mlada Boleslav

W dniach 23-27 kwietnia 2018 r. grupa 43 uczniów wyruszyła na wycieczkę do Czech – do Pragi i do fabryki Skody w Mlada Boleslav. Opiekunami grupy byli A. Ausz, J. Stolarek, W. Fijołek i  A. Podolski.

Wieczór pierwszy.

Wyjątkowo wycieczkę zaczynamy o 22.00 – nocą lepiej będzie nam się jechało: mniejszy ruch na drodze i chłodniej. Lublin żegna nas deszczem. Przez Radom, Piotrków, Wrocław o 6.40 docieramy do zamglonej  Kudowy. Podróż przebiegła bez zakłóceń, większość uczestników ją przespała, choć nie było za wygodnie. W Kudowie czekało na nas obfite śniadanie, ale dla większości uczniów to chyba było za wcześnie – zdziwiona obsługa kuchni wręcza nam na dalszą drogę torbę jabłek (będziemy je zjadać  przez całą wycieczkę).

Dzień pierwszy.

Po śniadaniu ruszamy do celu naszej podróży – do stolicy Czech mamy 150 km. Podróż mija szybko, ale kłopoty pojawiają się w Pradze – miasto jest rozkopane, ciężko nam dojechać na miejsce spotkania. Po godz. 11.30 rozpoczyna się spotkanie z przepiękną i słoneczną Pragą. Zwiedzanie Pragi zaczynamy od  Zamku Królewskiego, będącego największym kompleksem zamkowym na świecie. Należy do niego m.in.: gotycka katedra św. Wita, romańska bazylika św. Jerzego, stary zamek królewski, Złota Uliczka oraz ogrody królewskie z pałacem królowej Anny (Belweder). Potem oglądamy m.in.: Klasztor norbertanów na Strahowie, taras widokowy z panoramą Hradczan i Małej Strony, Loretę – barokowy kompleks sakralny będący popularnym miejscem pielgrzymkowym, pałac Martinicki zaliczany do najpiękniejszych budowli renesansowych w Pradze, pałac Arcybiskupi czy zdobiony techniką sgraffito pałac Schwarcenbergów. Następnie odwiedzamy Małą Stronę – jedną z najstarszych praskich dzielnic, która w średniowieczu przyciągała bogatą arystokrację i szlachtę. Do najciekawszych zabytków Małej Strony zaliczyć możemy rynek Małostrański z barokowym kościołem św. Mikołaja, liczne rezydencje arystokratyczne z najbardziej okazałym pałacem Waldsteina – siedzibą Parlamentu Republiki Czeskiej, wodne kanały Czertowka nazywane czasami praską Wenecją oraz kościół Panny Marii Zwycięskiej.

Po krótkiej przerwie żegnamy się z naszym przewodnikiem i spotykamy z p. Bogdanem, który będzie się nami opiekował do końca pobytu. Niedaleko znajduje się unikalna kolejka linowa na wzgórze Petrzyn – ulubione miejsce spacerowe prażan. Kolejką wyjeżdżamy  na Wzgórze Petrzyńskie, na którym znajduje się wybudowana w roku 1891 roku miniatura wieży Eiffla. Ze szczytu wzgórza rozciąga się przepiękna panorama Pragi. Na chętnych (znalazło się 10 uczniów) czeka 299 schodów, którymi można się dostać na taras widokowy wieży Petrzyńskiej. Potem schodzimy ze wzgórza i wyjeżdżamy do hotelu. Znajduje się  14 km od Pragi, w miejscowości Hostivice Brve, niedaleko lotniska im. Vaclava Havla. Ale tragedia,  brak w pokojach  telewizorów, jest tylko w jadalni, a dzisiaj gra Liga Mistrzów! Po rozmieszczeniu w pokojach (a były kłopoty z przydziałem) jemy obiadokolację. I kolejna mrożąca krew w żyłach uczestników informacja – najbliższy sklep 3 km w jedną stronę! Mimo, że zmęczeni, nie wszyscy potrafią szybko zasnąć.

Dzień drugi.

Rano budzi nas słońce. Dzisiaj napięty program. Jemy śniadanie i wyjeżdżamy do centrum Pragi. Dzisiaj zwiedzamy Wyszehrad  –  wzgórze wznoszące się na prawym brzegu Wełtawy, na którym na przełomie XI i XII wieku wznosiła się rezydencja królewska. Do najciekawszych zabytków, które znajdziemy na Wyszehradzie zaliczyć można kościół św. Piotra i Pawła, najstarszą w Pradze romańską rotundę św. Marcina, budynek kapituły kolegiackiej, kolumnę diabła oraz wyszehradzki cmentarz, na którym pochowane są wybitne osobistości czeskiego życia kulturalnego i politycznego. O 12.00 wyjeżdżamy z Pragi i udajemy się do niedalekiego Mlada Boleslav, gdzie znajduje się Muzeum Skody i fabryka Skoda Auto. Zwiedzanie muzeum i fabryki trwa ok. 2,5 godziny i obejmuje wykład o historii firmy i wizytę w halach produkcyjnych – oglądamy taśmę montażową i tłocznię. Muzeum motoryzacyjne w Mladej Boleslav ukazuje historię przedsiębiorstwa Škoda Auto i jego poprzednika Laurin & Klement. Na muzeum składa się 1800 m² ekspozycji z około 500 eksponatami, w tym 46 samochodów, wiele motocykli i rowerów. Przed powrotem do Pragi robimy zakupy w centrum handlowym, zakupujemy również kiełbasę na nasze wspólne ognisko. O 17:00 powrót do Pragi i godzinny rejs statkiem po Wełtawie. Po jednej i po drugiej stronie piękne widoki – majestatyczne Hradczany i Stare Miasto. Po powrocie do hotelu obiad (czy w Czechach  nie ma pomidorów i ogórków?), a potem do późnych godzin palimy ognisko i grillujemy kiełbaski.

Dzień trzeci

Po śniadaniu wyjazd do centrum.  Trzeciego dnia zwiedzamy ogrody senackie, kościół św. Tomasza oraz kolejne miejsce pielgrzymkowe – kościół Panny Marii Zwycięskiej, w którym znajduje się figurka Dzieciątka Jezus. Po krótkim odpoczynku oglądamy plac Maltański z siedzibą zakonu Maltańskiego, ścianę Johna Lennona, kanał Czertowka oraz najsłynniejszy praski zabytek jakim jest bez wątpienia most Karola. Mimo, że jest jeszcze wcześnie, to na moście już spore tłumy (podobno w sezonie dziennie przemieszcza się przez most 35 tys. osób!). Z mostu Karola na Rynek wiedzie labirynt malowniczych uliczek Starego Miasta. Do najciekawszych zabytków, które oglądamy na Rynku należą: średniowieczny zegar astronomiczny Orloj, gotycki Ratusz, pomnik Jana Husa, barokowy kościół św. Mikołaja, rokokowy pałac Kinskich, w którym w latach 1922-1934 mieściła się Ambasada RP oraz dominujący nad Rynkiem gotycki kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem.  Po krótkiej przerwie dalszy ciąg zwiedzania. Zwiedzanie zaczynamy od wizyty na placu Wacława, który zdobi monumentalny gmach Muzeum Narodowego oraz pochodzący z roku 1913 pomnik św. Wacława w otoczeniu patronów ziemi czeskiej. W drodze na Stare Miasto odwiedzamy również pałac Lucerna wybudowany przez dziadka pierwszego czeskiego prezydenta Vaclava Havla oraz aleję Narodową gdzie 17 listopada 1989 policja brutalnie stłumiła demonstrację studentów rozpoczynając tym aksamitną rewolucję. Aleją Narodową oraz ulicą na Příkopě (na Fosie) – średniowieczną granicą pomiędzy Starym i Nowym Miastem dochodzimy do późnogotyckiej Bramy Prochowej oraz najsłynniejszego budynku secesyjnego w Pradze – Miejskiego Domu Reprezentacyjnego, który znajduje się miejscu pierwotnej rezydencji królów czeskich. W trakcie dalszego spaceru po Starym Mieście oglądamy także średniowieczny targ kupiecki (Ungelt), Uniwersytet Karola, który jest najstarszym uniwersytetem w Europie Środkowej oraz Teatr Stanowy (Stavovské divadlo) uznawany za najsłynniejszy teatr w Pradze. Zwiedzamy także pozostałości dawnej dzielnicy żydowskiej (Josefov), która w XIX wieku została w wyniku akcji sanacyjnej praktycznie zrównana z ziemią. Na jej miejscu powstały secesyjne kamienice miejskie oraz deptak – dzisiejsza ulica Paryska. Z dawnego getta dochowały się tylko cztery synagogi, muzeum oraz stary żydowski cmentarz. Jesteśmy tak zmęczeni tym chodzeniem, że z aplauzem przyjmujemy decyzję o czasie wolnym. 1,5 godziny pozwoliło nam odsapnąć, zrobić zakupy w centrum handlowym i zwyczajnie odpocząć. Wracamy do hotelu, obiadokolacja (ach, ta czeska kuchnia) i potem mimo zmęczenia odbywa się ciekawy mecz piłkarski w hali sportowej. Wynik wysoki, gra szybka i zażarta, ale prowadzona fair. Kolejna grupa uczniów gra zażarcie w kręgle. Wreszcie trzeba udać się na zasłużony spoczynek (łóżka tutaj są bardzo wygodne, tylko noce bardzo krótkie).

Dzień czwarty i ostatni.

Jemy śniadanie (to samo menu codziennie- szynka i żółty ser), pakujemy się i wyjeżdżamy z Pragi. Pogoda cały czas nam sprzyja – słonecznie i ciepło. Długą 180 km drogę  do Adrspach, pokonujemy szybko. Adršpašské skály to najsłynniejsza i najczęściej odwiedzana przez turystów część Skalnego Miasta – rezerwatu w Górach Stołowych. Przepiękne, unikalne formy skalne zbudowane z piaskowca płytowego malowniczo i wspaniale wyrzeźbione przez Naturę. 100 metrowe skalne ściany sprawiają często monumentalne wrażenie. Wejście do niego znajduje się obok stacji kolejowej Adršpach.  Zaraz na początku szlaku stajemy przed pięknym jeziorkiem – to teren dawnej kopalni piasku. Przed nami najsłynniejsze formacje skalne:  Głowa Cukru, Wielbłąd czy Orle Gniazdo. Przed Głową Cukru szlak rozwidla się dając nam możliwość obejrzenia Wielkiej Panoramy czyli najsłynniejszego punktu widokowego na Skalne Miasto. Dalej przez Bramę Gotycką i Słoniowy Rynek dochodzimy do punktu U Krasnoluda, gdzie  wybieramy się na spacer żółtym szlakiem, aby obejrzeć dwa górskie wodospady: Mały i Wielki. Ta droga wiedzie również do przystani łodzi turystycznych, którymi zwiedzający mogą przepłynąć część Adrspaskiego jeziorka (nie mamy tego w programie). Wrażenia niesamowite. Po zakończeniu zwiedzania żegnamy się z naszym wspaniałym przewodnikiem i opiekunem p. Bogdanem i ruszamy w drogę do domu. Nie możemy zapomnieć o prezentach, dlatego zatrzymujemy się na zakupy tuż przed dawną granicą, w Nachodzie. A zaraz potem stajemy na godzinny postój w Kudowie – czas na obiad lub …. kebab (to najsłynniejsze danie w czasie naszej wycieczki). A o 17.00 ruszamy w 600 km podróż do Lublina przez Wrocław, Piotrków, Radom. Zgodnie z programem tuż po 1.00 jesteśmy na miejscu. Za nami 1800 przejechanych kilometrów, piękna, słoneczna pogoda i wspaniałe wrażenia.

Do spotkania na następnej wyprawie!

Waldemar Fijołek

p.s. Kilka „perełek” z Czech: