Zespół Szkół Samochodowych im. Stanisława Syroczyńskiego w Lublinie

Wycieczka klasy 4 B na Majdanek

Dnia 21 września 2022 r. klasa 4 B pod opieką wychowawcy udała się do Państwowego Muzeum na Majdanku – Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady. Mimo niesprzyjającej pogody (zimno i deszcz) ponad 2 godziny w skupieniu oglądaliśmy pozostałości obozu.

Na częściowo zachowanym terenie byłego obozu koncentracyjnego znajduje się kilkadziesiąt obiektów historycznych z lat 1941–1944 usytuowanych w dawnej części administracyjnej obozu, na obszarze pól więźniarskich i w części gospodarczej oraz tzw. nowe krematorium.

Spacer prowadziliśmy idąc ścieżką historyczną pt. „Konzentrationslager Lublin 1941–1944”, która  dokumentuje najważniejsze obiekty i miejsca związane z historią obozu. Rozpoczyna się ona u stóp Pomnika-Bramy, prowadzi wzdłuż granicy obozu więźniarskiego i kończy przy Mauzoleum. Tworzy ją 17 szklanych tablic, które opracowano w trzech wersjach językowych (po polsku, angielsku i hebrajsku). Zawierają one informacje historyczne oraz zdjęcia archiwalne ukazujące określone miejsca w czasie funkcjonowania obozu lub tuż po jego likwidacji.

Po drodze oglądamy wystawy, znajdujące się w dawnych 8 barakach. Są tam zdjęcia archiwalne obozu wykonane w czasie okupacji  i zdjęcia współczesne tych samych miejsc, kalendarium i plan generalny obozu, mapy transportów i informacje i zdjęcia z okupowanego Lublina.

Oglądamy również wystawy „Więźniowie Majdanka”, która przywołuje pamięć o więźniach obozu, wykorzystując oryginalne eksponaty i dokumenty i  „Przybyli do getta… Odeszli w nieznane..”, poświęconej „Aktion Reinhard” – masowej eksterminacji Żydów.

Szczególnie przygnębiające wrażenie zrobiła na nas ekspozycja butów odebranych więźniom Majdanka i „Warunki bytowe” na III polu więźniarskim, odtwarzająca wygląd wnętrz baraków w czasie funkcjonowania obozu.

Zwiedzanie zakończyliśmy w przejmującej ciszy w krematorium  i pod  Mauzoleum, w którym zgromadzono prochy kilkudziesięciu tysięcy pomordowanych.

„Człowiek człowiekowi zgotował ten los”