Zespół Szkół Samochodowych im. Stanisława Syroczyńskiego w Lublinie

Wycieczka klasy 3bz do instytucji kultury w Lublinie

15 września 2017 roku klasa 3BZ zwiedziła dwie instytucje kulturalne Lublina: Centrum Spotkania Kultur i  Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”.

Zaczęliśmy od Centrum Spotkania Kultur, potężnego gmachu znajdującego się naprzeciwko Ogrodu Saskiego, z którego dachu rozciągają się wspaniałe widoki. Budowa trwała z przerwami od 1974r. do listopada 2015 r. Powstał piękny obiekt, który zajął 4 miejsce w konkursie National-Geographic na Nowe Cuda Polski. Na 10 tys. m²  znajdują się sale  Teatru Muzycznego, Filharmonii Lubelskiej, sala teatralna, galerie sztuki, biblioteka multimedialna i restauracje. Na dachu są zielone ogrody ale również….ule z pszczołami. Plac Teatralny ma ponad 2,5 tys. m².

Następnie udaliśmy się Krakowskim Przedmieściem do mieszczącego się  przy ul. Grodzkiej ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”. Obejrzeliśmy z przewodnikiem wystawę „Lublin. Pamięć Miejsca”, poświęconą przedwojennemu wielokulturowemu Lublinowi:

„W miejscu, w którym przez lata były domy, synagogi i ulice, jest teraz wielki parking, nowe domy i droga szybkiego ruchu. Duża część tego terenu została pokryta betonową nawierzchnią, pod którą – razem z fundamentami dawnych żydowskich budynków – została schowana pamięć o tych, którzy kiedyś tu mieszkali. Przez lata Brama zmieniała się w miejsce, w którym – jak w Arce Pamięci – ocalane są dla przyszłych pokoleń stare fotografie, dokumenty, wspomnienia”. (Teatr – NN)

Przechodząc przez ekspozycję oglądamy setki zdjęć, słuchamy wykreowanych dźwięków przedwojennego miasta i wspomnień jego mieszkańców. Jednocześnie, w ułożonych na półkach segregatorach, możemy przeczytać informacje o konkretnych domach i ulicach. Ta część kończy się w miejscu, w którym można obejrzeć makietę przedwojennego Lublina. Po przejściu części wystawy poświęconej życiu codziennemu w przedwojennej dzielnicy żydowskiej, dochodzimy do miejsca, w którym rozpoczyna się opowieść o Zagładzie. Mezuza w starej futrynie, czarne ściany, martwy las z suchymi drzewami, odgłosy wiejącego wiatru dodatkowo potęgują nastrój ciszy i skupienia Jest też jasne pomieszczenie – opowieść o Sprawiedliwych, którzy ratowali Żydów w czasie Holocaustu. Wychodzimy na gwarną Grodzką bardzo wyciszeni, wiedząc, że dawny, tak różnorodny świat, tak gwałtownie się skończył i już nigdy nie wróci.

Waldemar Fijołek