Zespół Szkół Samochodowych im. Stanisława Syroczyńskiego w Lublinie

Wycieczka klasy 1b po Lublinie

Klasa 1b w październiku była na wycieczce  w ramach obchodów: „Lublin – Europejską Stolicą Młodzieży 2023” na temat „Lublin w PIGUŁCE” .

Uczniowie wysłuchali opowieści przewodnika o powstaniu i historii Koziego Grodu oraz poznali najważniejsze zabytki Starego Miasta i Wzgórza Zamkowego. Uczestnicy zwiedzili m.in. Kaplicę Świętej Trójcy oraz Kościół Dominikanów. Najbardziej zainteresowały wszystkich legendy i ciekawostki związane z codziennym życiem w dawnym Lublinie, zwłaszcza te, które dotyczyły średniowiecznych obyczajów. Uczniowie usłyszeli m.in. historię o „kamieniu nieszczęścia”. Dowiedzieli się też, że mieszkańcy unikali wszelkich kontaktów z katem, nawet towarzyskich.

Przewodnik nie tylko opowiadał ciekawe historie o zabytkowych przedmiotach, ale także je pokazał, np.  średniowieczne „kajdanki”. Ujawnił niektóre tajemnice ukryte w rzeźbach  Kościoła Dominikanów.

Wycieczka była bardzo ciekawa i zachęcała do głębszego poznania przeszłości swojego miasta. Młodzież wróciła  zadowolona ze spaceru po Lublinie.