Zespół Szkół Samochodowych im. Stanisława Syroczyńskiego w Lublinie

Wycieczka klasy 1a do Opactwa w Wąchocku, Muzeum Pamięci Walki o Niepodległość Narodu, Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach

W dniu 14 września klasa 1A z opiekunami (A. Podolski, W. Fijołek) udała się na wycieczkę zawodową, wzbogaconą o program turystyczny. Pogoda dopisała – cały dzień towarzyszyło nam słońce i ciepło.

Swoją wycieczkę rozpoczynamy od Wąchocka. Wąchockie Opactwo Cystersów jest pomnikiem kultury, historii i zabytkiem klasy europejskiej. Zwiedzamy w nim Muzeum Pamięci Walki o Niepodległość Narodu, które zajmuje przestronną i jasną salę na poziomie klasztornej furty, grób Jana Piwnika „Ponurego” oraz pomieszczenia klasztorne: kościół romański, kapitularz, fraternię, karcer, wirydarz, refektarz i klasztorne ogrody.

Z Wąchocka przejeżdżamy do głównego celu naszego wyjazdu – Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Przemieszczając się prawie 1,5 godziny po terenie dawnej huty zwiedzamy: Zakład Wielkopiecowy z połowy XIX wieku (1841), zabytkowy Wielki Piec z 1899 roku, Maszynę Parową, wystawę paleontologiczną oraz ekspozycję samochodów ciężarowych marki Star.

Zgłodniali wpadamy do McDonaldsa. A potem prosto do Lublina.