W dniu 30.11.2022 r. klasa 4 b pod opieką wychowawcy udała się do Teatru Starego w Lublinie. Przyczynkiem do udania się w to miejsce jest 200 rocznica zbudowania teatru i 10-lecie wznowienia działalności teatralnej.
W trakcie ponad 1,5 godzinnego zwiedzania obejrzeliśmy salę widowiskową, wysłuchując opowieści przewodnika o długiej historii teatru i wystawę „200 lat historii”.
Swoje pierwsze przedstawienie teatr dał w 1822 roku. Jest drugim, po teatrze krakowskim, najdłużej istniejącym budynkiem teatralnym w Polsce. Przez lata był tutaj teatr, pod różnymi nazwami, kinoteatr, a po wojnie aż do 1981 r. w budynku funkcjonowało kino Staromiejskie. Przez kolejne prawie 30 lat budynek stał nieużytkowany i niszczał. Po kompleksowej rewitalizacji powtórnie otworzył swoje podwoje dla kultury w 2012 r.
Teatr Stary w Lublinie działa obecnie jako jednostka impresaryjna. Poza bogatym programem teatralnym, na widzów czekają koncerty, projekcje filmowe, rozmowy i spotkania dla dzieci. Za swój cel nadrzędny teatr przyjął powołanie do życia miejsca do aktywnej dyskusji między widzem a artystą. Dyskusji, w której podstawowym kanałem komunikacyjnym jest sztuka.
We foyer teatru obejrzeliśmy wystawę, na której opowiedziano o historii tego miejsca. Zebrano opowieści o rodzinie właścicieli, aktorach, reżyserach i cyrkowcach, o teatralnych premierach i seansach filmowych, pokazach magii. A wszystko to wzbogacone afiszami, książkami, archiwalnymi artykułami i zdjęciami. Wystawa zachęca do sięgnięcia po więcej informacji na temat bogatej historii Teatru Starego.
W.Fijołek