Zespół Szkół Samochodowych im. Stanisława Syroczyńskiego w Lublinie

Wycieczka 1c do Opactwa w Wąchocku do Muzeum Pamięci Walki o Niepodległość Narodu, Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach

6 października 2021 r. klasa 1C z opiekunami (A. Podolski, J. Ustymiuk) udała się na wycieczkę zawodową, wzbogaconą o program turystyczny. Pogoda dopisała – cały dzień towarzyszyło nam słońce i ciepło.

Swoją wycieczkę rozpoczynamy od Wąchocka. Wąchockie Opactwo Cystersów jest pomnikiem kultury, historii i zabytkiem klasy europejskiej. Zwiedzamy w nim Muzeum Pamięci Walki o Niepodległość Narodu, które zajmuje przestronną i jasną salę na poziomie klasztornej furty, grób Jana Piwnika „Ponurego” oraz pomieszczenia klasztorne: kościół romański, kapitularz, fraternię, karcer, wirydarz, refektarz i klasztorne ogrody.

Z Wąchocka przejeżdżamy do głównego celu naszego wyjazdu – Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Przemieszczając się prawie 1,5 godziny po terenie dawnej huty zwiedzamy: Zakład Wielkopiecowy z połowy XIX wieku (1841), zabytkowy Wielki Piec z 1899 roku, Maszynę Parową, wystawę paleontologiczną oraz ekspozycję samochodów ciężarowych marki Star.