Zespół Szkół Samochodowych im. Stanisława Syroczyńskiego w Lublinie

Mamy przyjemność zaprosić gimnazjalistów na Targi Edukacyjne, które odbędą się w dniach 16-17 lutego 2016 r. na terenie TARGÓW LUBLIN S.A. ul. Dworcowa 11.

16.02.2017 r. , czwartek – w godz. 900 – 1600

17.02.2017 r. , piątek  – w godz. 900 – 1500

Zapraszamy wszystkich chętnych na stoisko naszej Szkoły zlokalizowane pod nr 51, gdzie będzie można uzyskać pełną informację o ofercie edukacyjnej dla klas pierwszych naszego Zespołu Szkół na rok szkolny 2017/18.
Jednocześnie zachęcamy do skorzystania z możliwości zapoznania się ze specyfiką kształconych w naszej Szkole zawodów w Strefie Zawodów na stoisku nr 93, gdzie z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu będą prezentowane typowe działania zawodowe.
Dodatkową atrakcją będzie prezentowany obok stoiska nr 93 specjalistyczny pojazd spełniający rolę mobilnego warsztatu samochodowego.

Lokalizację naszych stoisk zaznaczono na mapce żółtymi okręgami.

Dla Zwiedzających wstęp na targi jest bezpłatny.

Serdecznie zapraszamy

W czasie Targów Edukacyjnych w dniach 16 i 17 lutego 2017 r., w strefie zawodów, Zespół Szkół Samochodowych im. Stanisława Syroczyńskiego w Lublinie zaprezentuje działania dydaktyczne związane z kształceniem w obrębie trzech kwalifikacji (MG.12., MG.18., MG.43.) typowych dla zawodu technik pojazdów samochodowych wykorzystując samochód grupy Volkswagena z nowoczesnym systemem elektroniki. Pojazd ten przystosowany jest również do nauki jazdy, która odbywa się w naszej Szkole bezpłatnie w ramach kształcenia przygotowującego do zdawania egzaminu na prawo jazdy kat. B.

Nasz Zespół Szkół kształci w trzech zawodach. Aby uzyskać tytuł zawodowy należy potwierdzić swoje wiadomości i umiejętności poprzez zdanie egzaminu z określonych kwalifikacji zależnych od wybranego zawodu:

 1. technik pojazdów samochodowych (w Technikum Samochodowym w Lublinie)

– kwalifikacja MG.12. – Obsługa, diagnozowanie oraz naprawa elektrycznych i elektronicznych układów pojazdów samochodowych,

lub

– kwalifikacja MG.18. – Diagnozowanie i naprawa podzespołów i zespołów pojazdów samochodowych,

oraz

– kwalifikacja MG.43. – Organizacja i prowadzenie procesu obsługi pojazdów samochodowych

 1. mechanik pojazdów samochodowych (w Branżowej Szkole Samochodowej I stopnia)

– kwalifikacja MG.18. – Diagnozowanie i naprawa podzespołów i zespołów pojazdów samochodowych

 1. elektromechanik pojazdów samochodowych(w Branżowej Szkole Samochodowej I stopnia)

–  kwalifikacja MG.12. – Obsługa, diagnozowanie oraz naprawa elektrycznych i elektronicznych układów pojazdów samochodowych

Działania związane ze wskazanymi wyżej kwalifikacjami zechcemy zaprezentować, wykorzystując specjalistyczny sprzęt zgromadzony na naszym stoisku w strefie zawodów. Wybrane prace będą prezentowali zarówno uczniowie, jak i nauczyciele naszej Szkoły. Przedstawione zostaną m.in.: formalności związane z przyjęciem samochodu do naprawy, sposoby diagnozowania i naprawy systemów układów elektrycznych, elektronicznych i mechanicznych oraz określanie kosztów wykonanej usługi.

Zaprezentujemy rzeczywisty warsztat pracy, w którym odbywać się będzie:

 • przyjęcie samochodu do warsztatu, w trakcie którego wykonuje się m.in. oględziny nadwozia, w celu uniknięcia konfliktów z nieuczciwymi klientami, zarzucającymi warsztatowi uszkodzenia powstałe w czasie wykonywania naprawy pojazdu w warsztacie (kwalifikacja MG.43.),
 • diagnostyka i naprawa zgłoszonej przez klienta usterki – niewłaściwe wskazania wskaźnika temperatury znajdującego się w zestawie wskaźników (kwalifikacja MG.12.),
 • diagnostyka i naprawa zgłoszonej przez klienta usterki – m. i. stuki w czasie wyłączania silnika pojazdu (kwalifikacja MG.18.),
 • rozliczanie czasu trwania naprawy i poniesionych kosztów przez warsztat – kosztorys naprawy będą wykonywali kandydaci do naszej Szkoły (kwalifikacja MG.43.),
 • ostateczne rozliczanie i wydanie samochodu klientowi (kwalifikacja MG.43.).

Przyjmowanie samochodu do warsztatu będzie prezentować dwóch uczniów. Odnotują oni stan pojazdu wg. wytycznych znajdujących się w załączniku do karty zlecenia. Sprawdzą grubość powłoki lakierniczej, uszkodzenia elementów samochodu, sprawność oświetlenia zewnętrznego i wewnętrznego, ciśnienie w oponach, poprawność ustawienia świateł, itp.

Inni uczniowie będą wykonywać sprawdzenie, zdiagnozowanie i naprawę elektronicznego systemu sterowania pracą silnika.

Zasymulowana zostanie usterka – niewłaściwe wskazanie temperatury silnika znajdującego się w elektronicznym zestawie wskaźników. Znajdujący się w tym systemie czujnik temperatury silnika zostanie sprawdzony przy użyciu wielozadaniowego urządzenia marki Bosch FSA wyposażonego w dotykowy 21 calowy bezprzewodowy wyświetlacz LCD, interfejs diagnostyczny KTS540 komunikujący się ze sterownikami samochodu, a także sondy pomiarowe (np. do pomiaru temperatury). Poprzez zmianę oprogramowania w sterownikach m.in. silnika, zostaną sprawdzone obwody systemów takich jak: zestawu wskaźników, oświetlenia, wentylatorów, sygnału dźwiękowego. Ekran dotykowy umożliwia łatwiejszą i szybszą obsługę systemów elektronicznych w nowoczesnych samochodach. Łączność bezprzewodowa daje komfort pracy mobilnej, a możliwość różnych pomiarów i komunikacji z wszystkimi sterownikami w samochodzie zapewnia pełną obsługę nowoczesnej elektroniki w samochodzie.

Kolejni uczniowie wykonywać będą diagnostykę i naprawę układu przeniesienia napędu. Zasymulowana usterka mechaniczna będzie obejmowała sprawdzenie sprzęgła dwumasowego w silniku benzynowym. W ramach tego działania zostanie zaprezentowany sposób obsługi nowoczesnych przyrządów służących do sprawdzenia sprzęgła z kołem dwumasowym.

Kandydaci do naszej Szkoły zapraszani będą do wykonania kosztorysu naprawy.

W strefie zawodów, tuż obok stanowiska naszej Szkoły, będzie możliwość obejrzenia amerykańskiej ciężarówki, która zaprezentowana zostanie dzięki współpracy Zespołu Szkół Samochodowych im. St. Syroczyńskiego w Lublinie z międzynarodową firmą Inter Cars. Współpraca opiera się na wymianie doświadczeń i zbliżaniu Szkoły do realiów współczesnego, dynamicznie rozwijającego się rynku motoryzacyjnego. Ciężarówka składa się z naczepy o specjalnej zabudowie, która po rozłożeniu stanowi pełnowymiarową salą konferencyjno-szkoleniową. Na co dzień w ciężarówce odbywają się na obszarze całej Europy szkolenia pracowników serwisów samochodowych.

W czasie Targów Edukacyjnych odbywać się w niej będą wykłady szkoleniowo – promocyjne. W naczepie znajdzie się również wystawa wyposażenia warsztatowego – wysokiej klasy narzędzi i przyrządów, niezbędnych do obsługi i naprawy nowoczesnych samochodów.

Wykłady rozpoczną się o godz. 9.00. Każdy z nich będzie trwał około jednej godziny. Wszystkie osoby zainteresowane branżą motoryzacyjną zapraszamy o każdej pełnej godzinie. Szkolenia poprowadzą specjaliści z działu technicznego firmy Inter Cars – Pan mgr inż. Patryk Zawadzki, Pan mgr inż. Łukasz Krawiec oraz nauczyciele Zespołu Szkół Samochodowych im. St. Syroczyńskiego w Lublinie – Pan wicedyrektor mgr inż. Karol Mróz i Pan mgr inż. Artur Podolski.

W trakcie wykładów poruszane będą następujące tematy:

 1. Klimatyzacja w pojazdach osobowych – budowa, zasada działania, diagnostyka (wymagane kompetencje – przepisy).
 2. Czujniki w pojazdach osobowych – budowa zasada, działania, diagnostyka.
 3. Układy pneumatyczne w pojazdach ciężarowych – producenci,  budowa,  zasada działania, komunikacja elementów składowych, diagnostyka.
 4. Zautomatyzowane skrzynie biegów w pojazdach ciężarowych na przykładzie firmy ZF – budowa zasada działania.

Szkolenia zostaną powtórzone w drugim dniu targów.

Więcej informacji dotyczących wspomnianej ciężarówki