Zespół Szkół Samochodowych im. Stanisława Syroczyńskiego w Lublinie

Targi Edukacyjne Lublin 2017

W dniach 16-17 lutego odbyła się w Lublinie kolejna edycja Targów Edukacyjnych.

Nasza Szkoła tradycyjnie przygotowała stoisko, gdzie zwiedzający mogli obejrzeć prezentację multimedialną dotyczącą Zespołu Szkół Samochodowych, pozyskać ulotki informacyjne zawierające ofertę edukacyjną oraz porozmawiać z reprezentantami „Samochodówki”, którzy odpowiadali na pytania związane z warsztatami szkolnymi, praktykami zawodowymi, egzaminami na zakończenie nauki itd. W tym miejscu ustawione zostały także części samochodowe, które zaciekawiały pasjonatów motoryzacji.

W strefie zawodów zaprezentowaliśmy działania dydaktyczne odpowiadające kształceniu w obrębie trzech kwalifikacji (MG.12, MG.18, MG.43) właściwych dla zawodu technik pojazdów samochodowych. Na stanowisku pojawił się samochód grupy Volkswagena z nowoczesnym zespołem elektroniki przygotowany również do nauki jazdy realizowanej w ZSS w ramach przygotowania uczniów do egzaminu na prawo jazdy kat.B.

Działania związane z wiadomościami i umiejętnościami niezbędnymi w zawodach: technik pojazdów samochodowych, mechanik pojazdów samochodowych i elektromechanik pojazdów samochodowych prezentowane przez uczniów, jak i nauczycieli naszej Szkoły, przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu, obejmowały m.in. przyjęcie samochodu do naprawy, diagnostykę układów elektrycznych, elektronicznych i mechanicznych oraz przygotowanie kosztorysu usługi, który wykonać mogli kandydaci do nauki w „Samochodówce”.

Dużą atrakcję dla zwiedzających przygotował współpracująca z ZSS międzynarodowa firma Inter Cars. W hali Targów Edukacyjnych pojawiła się amerykańska ciężarówka szkoleniowa Show Car składająca się z naczepy, która po rozłożeniu tworzy salę konferencyjno- szkoleniową. Warto dodać, że na co dzień odbywają się w niej szkolenia dla pracowników serwisów samochodowych w całej Europie.

W czasie trwania Targów Edukacyjnych w ciężarówce odbywały się wykłady prowadzone przez specjalistów z działu technicznego firmy Inter Cars – Pana mgr inż. Patryka Zawadzkiego, Pana mgr inż. Łukasza Krawca oraz nauczycieli Zespołu Szkół Samochodowych im. St. Syroczyńskiego w Lublinie – Pana wicedyrektora mgr inż. Karola Mroza i Pana mgr inż. Artura Podolskiego. W trakcie poruszano następujące tematy: klimatyzacji w pojazdach osobowych, czujników w pojazdach osobowych, układów pneumatycznych w pojazdach ciężarowych oraz zautomatyzowanych skrzyni biegów w pojazdach ciężarowych na przykładzie firmy ZF.

Za przygotowanie oferty ZSS tradycyjnie odpowiadała stała grupa nauczycieli: Pani Justyna Stolarek, Pani Jolanta Włodarczyk Pan Mirosław Bartos, Pan Karol Mróz, wspomagani przez duże grono nauczycieli kształcenia ogólnego i zawodowego, jak również uczniowie: Mazurek Adrian 3az, Kudła Łukasz 2a, Smyk Dawid 2a, Mańko Maciej 2a, Błędkowski Dawid 2a, Adamczyk Grzegorz 2a, Bartoszek Tymoteusz 2a, Szczepańska Katarzyna 2b, Kłoda Krzysztof 2b,Wesołowski Piotr 2b, Ostrowski Mateusz 2c,Hofman Wojciech 2d, Żelazko Kamil 3a, Dorożyński Karol 3a, Jaszczuk Paweł 3a, Kawerski Dawid 3c, Olszak Kamil 3b, Podolak Michał 3b, Kasperek Michał 4c, Paluch Mariusz 4c, Pytka Bartosz 4c. Wszystkim osobom zaangażowanym w przedsięwzięcie pragniemy serdecznie podziękować za profesjonalizm, dyspozycyjność, życzliwe nastawienie. Do zobaczenia na kolejnych Targach Edukacyjnych.

K.D.