Zespół Szkół Samochodowych im. Stanisława Syroczyńskiego w Lublinie

Szkolenie techniczne z zakresu diagnostyki czujników silnika i nadwozia

Dnia 02 czerwca 2017 r. w Zespole Szkół Samochodowych im. Stanisława Syroczyńskiego w Lublinie odbyło się wewnętrzne specjalistyczne szkolenie techniczne z zakresu diagnostyki czujników silnika i nadwozia. W szkoleniu tym uczestniczyli uczniowie szkoły zasadniczej i technikum z klas: 3a, 2az, 2cz, a prowadził je nauczyciel praktycznej nauki zawodu p. Mariusz Kamiński. Przekazał on uczniom wiedzę zdobytą w dniu 25 kwietnia 2017 r. na specjalistycznym szkolenie techniczne w ramach projektu „Młode kadry” szkoląc się w międzynarodowym centrum szkoleniowym Inter Cars S.A. w Cząstkowie Polskim k. Warszawy. Szkolenie obejmowało lokalizację, identyfikację oraz diagnostykę czujników wchodzących w skład układu sterowania silnika, niektórych czujników układu regulacji, sterowania dynamiki jazdy i układu zwiększającego komfort jazdy, w szczególności:

  1. Czujniki położenia wału i wałka – brak sygnału, synchronizacja
  2. Masowy przepływomierz powietrza – nieprawidłowy sygnał – diagnostyka
  3. Czujnik położenia zaworu EGR – uszkodzenia i diagnostyka
  4. Czujniki: ciśnienia doładowania, różnicy ciśnień, ciśnienia Common Rail
  5. Ciśnienia czynnika chłodniczego
  6. Czujniki prędkości ABS
  7. Czujnik temperatury zew. paliwa, cieczy chłodzącej, zasysanego powietrza, powietrza doładowującego
  8. Czujniki zajętości fotela i zapięcia pasa
  9. Czujniki asystentów pasa ruchu

Na szkoleniu wykorzystywane było oprogramowaniem ESI Tronic Bosch z interfejsem KTS Bosch. Zobrazowany została zasada działania, diagnostyka i wpływ uszkodzenia czujników na pracę, działanie poszczególnych układów występujących w samochodzie.

Uczniowie uczestniczący w szkoleniu byli bardzo zadowoleni z uzyskanych najnowszych informacji. Wiedza i informacje zdobyte przez uczniów przyczynią się do uzyskania lepszych wyników w szkole, na egzaminie zawodowym i sukcesów w życiu zawodowym.