Zespół Szkół Samochodowych im. Stanisława Syroczyńskiego w Lublinie

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych – zaangażowani dla misji – zaangażowani dla bezpieczeństwa na drogach

W trzecią niedzielę listopada z inicjatywy Zgromadzenia Ogólnego ONZ obchodzony jest Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Celem obchodów jest nie tylko upamiętnienie wszystkich, którzy stracili życie w wypadkach drogowych, ale również pamięć o rodzinach i bliskich ofiar i zwrócenie uwagi na potrzebę poprawy bezpieczeństwa na drogach.

W tym roku Obchody Centralne  Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych organizowane przez MIVA Polska miały miejsce w Lublinie w dniu 21 listopada 2021 roku, a wydarzeniu partnerowali: parafia p.w. św. Jana Kantego oraz Zespół Szkół Samochodowych im. Stanisława Syroczyńskiego w Lublinie.

„Najważniejszym momentem Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych jest wspólna Eucharystia, wspólna modlitwa za osoby zmarłe i poszkodowane w wypadkach drogowych, a reszta… jak Bóg da!” – tak podkreślał sens wydarzenia ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska… gdy w czasie okresu przygotowawczego nie wiedzieliśmy do końca w jakim wymiarze, ze względu na pandemię, uda się zorganizować ten dzień i z obawą oczekiwaliśmy na ostateczną decyzję. I udało się – z zachowaniem wymaganych środków bezpieczeństwa, rozpoczęły się centralne obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych w Polsce, tym razem w Lublinie w parafii p.w. świętego Jana Kantego.

Prace przygotowawcze rozpoczęliśmy z samego rana, tak, aby na godzinę 8.00 wszystko dopięte było na ostatni guzik.

W mgnieniu oka wyrósł przed kościołem parafialnym spory namiot promocyjny MIVA Polska, zamocowane windery zaczęły trzepotać na wietrze, edukacyjna wystawa dla dzieci i dorosłych „Bezpieczny na drodze” oraz wystawa „Ambulanse Misyjne” usytuowane na obrzeżach placu parafialnego cieszyły oko pierwszych przechodniów, a stoliki powoli zapełniły się książkami, którym wiele osób, jak się później okazało, postanowiło dać drugie życie. Całość misyjnego dzieła dopełnił kiermasz rękodzieła misyjnego pochodzącego z krajów Ameryki Południowej i Afryki (torby, breloki, biżuteria, rzeźby, ikony, okolicznościowe kartki itd.) Jednym słowem byliśmy przygotowani do całodziennej posługi pełnej zaskakujących momentów  – czuć było w powietrzu unoszące się dobro. I nawet mroźny wiatr i listopadowa aura nie były w stanie nam przeszkodzić.

Nasi uczniowie w pełnej gotowości do działania, podzieleni na kilka grup, przez kilka godzin, pełnili rolę wolontariuszy. Wyposażeni w firmowe kamizelki odblaskowe dumnie reprezentowali szkołę; stali się również tego dnia żywą reklamą działań Organizacji na rzecz misyjnych środków transportu – MIVA Polska promującej działalność polskich misjonarzy na całym świecie, jak i kampanii na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach.

Paski odblaskowe, materiały promocyjne MIVA Polska, w tym ulotki i biuletyn informacyjny dzięki ogromnemu zaangażowaniu i pracy wolontariuszy docierały sprawnie do wszystkich zainteresowanych osób, które w ciągu całego dnia przybywały na niedzielną eucharystię.

I tak w ostatnią niedzielę roku liturgicznego, w Uroczystość Jezusa Chrystusa – Króla Wszechświata, o godzinie 11.30 rozpoczęła się główna Msza Święta, sprawowana przez księdza Jerzego Kraśnickiego, dyrektora MIVA Polska, zastępcę Krajowego Duszpasterza Kierowców. Na początku Eucharystii zapalone i wniesione zostało „światło nadziei” jako znak modlitwy i upamiętnienia wszystkich ofiar wypadków, odmówiona została również specjalna modlitwa za ofiary wypadków – wszystko odbywało się w duchu zadumy i refleksji nad ogromnym, często niedocenianym darem, jakim jest życie. W trakcie homilii nawiązującej przede wszystkim do niedzielnych czytań mszalnych mogliśmy usłyszeć statystyki dotyczące liczby wypadków na polskich drogach, uświadomić sobie, że pod każdą podawaną cyfrą kryje się zawsze życie danej osoby i często dramat rodzin, które w sposób nagły utraciły swych bliskich. Następnie ksiądz celebrans wskazał na potrzebę promowania kultury bezpieczeństwa na drogach, na przykazanie miłości, które powinno być główną wytyczną naszej codzienności. Zostały przedstawione działania statutowe organizacji MIVA Polska, która rozpoczęła swoją działalność od roku 2000 jako agenda Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Natomiast od 2012 roku prowadzi coroczną akcję „Ratujemy życie – Misyjny Ambulans” połączoną z kampanią „Bądź widoczny na drodze – Odblaski Życia”.

Wszyscy wierni po każdej Mszy Świętej mogli porozmawiać z pracownikami MIVA Polska, jak również wspomóc zakup misyjnych ambulansów dla ośrodków zdrowia w Kamerunie i w Boliwii.

Dzięki zaangażowaniu i pracy wielu osób centralne obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych miały wspaniały i wielowymiarowy przebieg. Szczególne podziękowania kierujemy na ręce Organizatora  – Dyrektora i Pracowników MIVA Polska – księdza Jerzego Kraśnickiego, Pani Zofii Sokołowskiej i Panu Mateuszowi Sigiel.
Dziękujemy Gospodarzowi miejsca – księdzu Bogdanowi Zagórskiemu, proboszczowi parafii p.w. świętego Jana Kantego w Lublinie pełniącego funkcję kapelana Policji Województwa Lubelskiego. Podziękowania kierujemy na ręce Pana Ryszarda Morawskiego, dyrektora Zespołu Szkół Samochodowych im. Stanisława Syroczyńskiego w Lublinie za wsparcie i obecność w czasie trwającego wydarzenia oraz zaangażowanym nauczycielom: Pani Grażynie Flis oraz Pani Magdalenie Kołtyś.

Naszym uczniom – wolontariuszom dziękujemy w sposób wyjątkowy. Dzięki waszemu ogromnemu zaangażowaniu na różnym polu przebieg centralnych obchodów Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych był niezwykle poruszający.

W wydarzeniu wzięli udział: Jakub Fidut (klasa 3c), Karol Gnypek (klasa 4a), Marcin Gołaś (klasa 3c), Mikołaj Górnicki (klasa 3a), Kacper Grzegorczyk (klasa 3c), Kacper Hołowiecki (klasa 2a), Michał Kowalczyk (klasa 3abp), Kacper Krzysiak (klasa 3c), Jakub Kuś (klasa 1c), Patryk Morek (klasa 1c), Paweł Nieczaj (klasa 4a), Jacek Pyrzanowski (klasa 1b), Kacper Rumiński (klasa 2c), Jan Sidorowicz (klasa 2a), Patryk Żółtowski (klasa 4a).

Wydarzeniu towarzyszyło również medialne zaplecze, zapowiadające, jak i podsumowujące: programy telewizyjne, audycje radiowe, informacje w Internecie i w prasie, m.in.:

Bezpośrednią kontynuacją wydarzenia będzie promocja „Odblasków Życia” wśród uczniów naszej Szkoły połączona z przygotowaną audycją tematyczną oraz prezentacja wystawy edukacyjnej „Bezpieczny na drodze”.

Oprac. Magdalena Kołtyś

Zdjęcia: Magdalena Kołtyś, Kacper Krzysiak (klasa 3c), Mateusz Sigiel (MIVA Polska)