Zespół Szkół Samochodowych im. Stanisława Syroczyńskiego w Lublinie

Specjalistyczne szkolenie Inter Cars „Diagnostyka czujników silnika i nadwozia”

Dnia 25 kwietnia 2017 r. w ośrodku szkoleniowym Inter Cars S.A. w Cząstkowie Polskim k. Warszawy odbyło się specjalistyczne szkolenie techniczne w ramach projektu „Młode kadry” z zakresu diagnostyki czujników silnika i nadwozia. W szkoleniu tym uczestniczyli nauczyciele praktycznej nauki zawodu: Mariusz Kamiński, Arkadiusz Kozak i Andrzej Jaszuk.

Szkolenie obejmowało lokalizację, identyfikację oraz diagnostykę czujników wchodzących w skład układu sterowania silnika, niektórych czujników układu regulacji i sterowania dynamiki jazdy i układu zwiększającego komfort jazdy a w szczególności:

  1. Czujniki położenia wału i wałka – brak sygnału, synchronizacja
  2. Masowy przepływomierz powietrza – nieprawidłowy sygnał – diagnostyka
  3. Czujnik położenia zaworu EGR – uszkodzenia i diagnostyka
  4. Czujniki: ciśnienia doładowania, różnicy ciśnień, ciśnienia Rail
  5. Ciśnienia czynnika chłodniczego
  6. Czujniki prędkości ABS
  7. Czujnik temperatury zew. paliwa, cieczy chłodzącej, zasysanego powietrza, powietrza doładowującego
  8. Czujniki zajętości fotela i zapięcia pasa
  9. Czujniki asystentów pasa ruchu

Bogata baza szkoleniowa pozwalała na praktyczne symulowanie uszkodzeń poszczególnych czujników, odczyty z systemu transmisji danych oprogramowaniem ESI Tronic Bosch z interfejsem KTS Bosch. Precyzyjna lokalizacja i weryfikacja uszkodzonego czujnika odbyła się za pomocą specjalistycznego oscyloskopu warsztatowego i urządzeń pomiarowych. Zobrazowany został wpływ uszkodzenia czujników na pracę i działanie poszczególnych układów występujących w samochodzie.

Szkolenie cieszyło się wielkim zainteresowaniem uczestników. Zdobyta wiedza i informacje wpłyną na wzbogacenie bazy szkoleniowej warsztatów szkolnych naszej Szkoły, nauczyciele przekażą zdobytą wiedzę praktyczną uczniom na lekcjach i na zaplanowanym wewnętrznym szkoleniu w dniu 02.06.2017 r.

Wysoki poziom szkolenia jest stałym elementem towarzyszącym szkoleniom organizowanym przez dział szkoleniowy Inter Cars S.A.