Zespół Szkół Samochodowych im. Stanisława Syroczyńskiego w Lublinie

Polski Finał Young Car Mechanic

W dniu 21.05.2022 r. dokładnie o godzinie 10.00 rozbrzmiało w hali konkursowej w Zespole Szkół Samochodowych i Licealnych nr 1 na Ochocie w Warszawie hasło START.

10 najlepszych uczniów z prawie 30 szkół z całej Polski tj. z spośród 2300 uczniów zakwalifikowało się do Polskiego Finału Young Car Mechanic. Najlepsi uczniowie, w tym z naszej szkoły, pełni emocji i może troszkę nerwów spotkali się w szkole samochodowej w Warszawie, aby rozpocząć szósty finał krajowy konkursu Young Car Mechanik. Tegoroczny konkurs Young Car Mechanic jest już szóstą odsłoną tego wydarzenia, a udział bierze w nim 10 państw europejskich: Bułgaria, Estonia, Węgry, Łotwa, Litwa, Polska, Ukraina, Słowacja, Rumunia i Chorwacja.

Dla tegorocznych uczestników konkursu wyzwania techniczne przygotowało 10 firm: Valeo, Schaeffler, Febi/SWAG, Bosch, Meyle, Filtron/Mann Humel, Shell, Contitech, Elring i ZF

 Zadania finałowe obejmowały:

  • silnik
  • układy zasilania
  • układ napędowy
  • zawieszenie i geometria pojazdu
  • układ hamulcowy
  • układ kierowniczy
  • układy pomocnicze
  • układy aktywnego i pasywnego bezpieczeństwa
  • diagnostyka pojazdów samochodowych
  • ogumienie i TPMS

Przy pierwszym zadaniu uczestnicy mierzyli się nie tylko z samą tematyką zadania praktycznego ale również ze stresem, dlatego było ono dla nich najtrudniejsze. Każde następne było przyjmowane przez nich w coraz bardziej naturalny sposób. Atmosfera na hali konkursowej wydawała się jednak spokojna i bardzo pozytywna. Uczestnicy choć z nutą zdenerwowania spokojnie podchodzili do wyznaczonych im zadań.

Uczestnik z naszej szkoły zapytany czy zadania są trudne, stwierdzili lakonicznie, że nie są proste ale nie stwarzają też większych problemów. Poziom między zawodnikami był wyrównany.

Zwycięzca może być tylko jeden, ale najważniejsze jest dla Nas, aby wszyscy młodzi ludzie, którzy podejmą wyzwania udziału w konkursie Young Car Mechanic, wynieśli z niego coś dla nich samych, coś co pomoże im na początku nowej drogi zawodowej – podkreślał Organizator

Dla opiekunów przewidziana była konferencja, udział w debacie, ankiecie oraz wyścigi na torze krosowym. Wolną chwilą można było pojeździć po terenowym torze Qadami (moc 24kW) oraz samochodami terenowymi – Nissanami Patrolami o mocy 250 kW.

W ostatecznym podliczeniu wszystkich punktów, uczeń Naszej Szkoły – Szymon Błaszczak zajął 8 miejsce oraz otrzymał dużo cennych, rzeczowych nagród.

Gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów.