Zespół Szkół Samochodowych im. Stanisława Syroczyńskiego w Lublinie

Ogólnopolski program „Profilaktyka czerniaka” w ZSS

W tym roku szkolnym Nasza Szkoła bierze udział w ogólnopolskim programie „Profilaktyka czerniaka” organizowanym przez Studenckie Koło Naukowe ONKOMA przy Klinice Gastroenterologii Onkologicznej w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie – Państwowym Instytucie Badawczym we współpracy z Akademią Czerniaka – sekcją naukową Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej. Program skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych oraz klas 7 i 8 szkół podstawowych.

Jest to temat wciąż bardzo ważny, gdyż od lat obserwuje się stały i dynamiczny wzrost liczby zachorowań na czerniaka – w ciągu ostatnich 30 lat liczba chorych wzrosła o 300 %. Co 10 lat podwaja się liczba zachorowań na czerniaka, co niestety wynika ze zmiany naszych zachowań. Coraz częściej korzystamy z nadmiernego opalania, nie dbamy o swoją skórę i korzystamy z solariów, które są szczególnie groźne dla osób w młodym wieku.

Dlatego wychowawcy klas przeprowadzą z uczniami lekcję edukacyjno-informacyjną, na której młodzież dowie się, co to jest czerniak, jak go rozpoznać, kto jest w grupie ryzyka zachorowania na czerniaka i przede wszystkim, jak się chronić i badać swoją skórę, czyli  jak zapobiegać zachorowaniu, bo profilaktyka jest zawsze najważniejsza.

Uczniowie obejrzą film, na którym dwoje nastolatków w przystępny sposób opowie jak wygląda czerniak, czyli przedstawi ABCDE czerniaka oraz nauczy, jak sami możemy zbadać swoją skórę pod kątem występowania znamion. To takie proste i nie zajmuje dużo czasu!

Na koniec kilka Złotych Zasad profilaktyki czerniaka:

PAMIĘTAJ!

  • Unikaj nadmiernego słońca!
  • Stosuj kremy z wysokimi filtrami UVA i UVB!
  • Noś okulary przeciwsłoneczne i nakrycie głowy!
  • Nie korzystaj z solarium!
  • Badaj regularnie swoją skórę!
  • Odwiedzaj dermatologa!