Zespół Szkół Samochodowych im. Stanisława Syroczyńskiego w Lublinie

Obchody 100 – lecia odzyskania niepodległości przez Polskę w Samochodówce

Społeczność Zespołu Szkół Samochodowych  im. St. Syroczyńskiego niezwykle uroczyście obchodziła 100. Rocznicę Niepodległości Polski. Z tej okazji 9.11.2018 roku w szkole odbyła się uroczysta akademia. Nauczyciele i uczniowie obejrzeli program słowno – muzyczny pt. Strofy
 o ojczyźnie, przygotowany przez panie: Małgorzatę Goławską i Ewę Kępę.

Wiele pokoleń Polaków podejmowało walkę o oswobodzenie ojczyzny…”, „Dopóki istnieje pamięć i szacunek dla „przeszłości ołtarzy”, dopóty trwać będziemy jako naród.” – te i inne ważne słowa, wypowiedziane przez recytatorów, z pewnością zostaną zapamiętane przez widzów. W programie poetyckim wykorzystano teksty literackie i publicystyczne wielu wybitnych twórców. Uczniowie cytowali ważne myśli Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego. Pełnym refleksji strofom towarzyszyły pieśni legionowe, Rota, Ojczyzna Marka Grechuty.

Program artystyczny wprowadził widzów w nastrój zadumy i refleksji. Przywrócił wspomnienia polskich listopadów oraz wydarzeń historycznych z 1918 roku. Spektakl był bardzo plastyczny, bogaty w rekwizyty o symbolicznym przesłaniu. O przeszłości Polski przypominała także prezentacja multimedialna, która stanowiła tło dla tekstów głoszonych przez recytatorów. Przedstawiała  dzieła znanych malarzy i zdjęcia o tematyce historycznej. Ciekawą dekorację przygotowała pani Mirosława Włodarczyk wraz klasą 2d.

Recytatorzy z klas: 1c, 2d, 4a w przejmujący prezentowali przeżycia wojenne żołnierzy, okoliczności towarzyszące walkom o niepodległość. Dzięki ich wzruszającej recytacji na sali zapanował podniosły nastrój zadumy, podkreślony muzyką Chopina oraz pieśniami legionowymi. O nagłośnienie zatroszczył się pan Waldemar Niezabitowski wraz z uczniami klasy 3c.

Na zakończenie akademii, w obecności Pocztu Sztandarowego, artyści i widzowie odśpiewali cztery strofy hymnu Polski. W dalszej części uroczystości głos zabrał dyrektor Szkoły, pan Ryszard Morawski. W swej wypowiedzi podkreślił szczególny charakter 100. Rocznicy Niepodległości Polski, zaznaczył znaczenie tradycji i historii dla współczesnych pokoleń Polaków. Podziękował organizatorom za przygotowanie tak pięknej uroczystości, a szkolnym aktorom – za udział w programie artystycznym, który wzruszał i skłaniał do refleksji. Uroczystość miała charakter podniosły. Społeczność szkolna z uwagą i skupieniem uczestniczyła w listopadowym święcie.

(E.K.)