Zespół Szkół Samochodowych im. Stanisława Syroczyńskiego w Lublinie

Nasza Szkoła włączyła się do realizacji ogólnopolskiego programu edukacyjnego Służby Więziennej „W SŁUŻBIE PRAWU”

Nasza Szkoła we współpracy z Aresztem Śledczym w Lublinie włączyła się do realizacji ogólnopolskiego programu edukacyjnego Służby Więziennej związanego z prewencją przestępstw wśród młodzieży „W SŁUŻBIE PRAWU”.

Znowelizowana ustawa o Służbie Więziennej wprowadziła nowe zadania formacji Służby Więziennej: edukację prawną młodzieży związaną z prewencją przestępstw (art. 2 ust. 2 pkt. 10 ustawy).

– Jedna z ważnych zasad prawnych mówi o tym, że nieznajomość prawa szkodzi. Poprzez realizację działań edukacji prawnej w zakresie prewencji przestępstw chcemy uświadomić młodzież w kwestii fundamentalnych zasad prawa karnego, jak również ukazać realia grożące tym, którzy nie przestrzegają norm prawnych. Nie bez znaczenia jest również promocja i popularyzacja wiedzy o Służbie Więziennej, formacji dbającej przez całą dobę o bezpieczeństwo Polaków – mówi Kajetan Rajski, Pełnomocnik Dyrektora Generalnego Służby Więziennej do spraw edukacji prawnej i proobronnej młodzieży.

Zajęcia na terenie jednostki penitencjarnej ukazują realia życia więziennego nie tylko z perspektywy więźniów, ale także funkcjonariuszy. Uświadamiają młodzieży, że łamanie prawa może przekreślić ich plany na przyszłość, a więzienie jest dla każdego trudnym doświadczeniem.

Areszt Śledczy w Lublinie relacjonuje nasze odwiedziny:

„Jak wygląda rzeczywistość za więziennym murem? Dlaczego nie warto łamać prawa? Jakie wartości chroni kodeks karny?

O tym i nie tylko rozmawiali nasi funkcjonariusze z młodzieżą szkolną podczas wizyty edukacyjnej na terenie Aresztu Śledczego w Lublinie, przestrzegając przed łamaniem prawa. Swoim doświadczeniem pobytu w izolacji penitencjarnej podzielił się także osadzony mówiąc o tym, że więzienie to trudne doświadczenie dla każdego i lepiej nie uczyć się na własnych błędach, ale „włączyć myślenie” i w codziennym życiu respektować prawo i zasady współżycia społecznego.
Ponadto uczestnicy spotkania mogli zapoznać się z ofertą nauczania w Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości oraz warunkami przyjęcia do Służba Więzienna
W ramach realizacji programu „W służbie prawu” lubelską jednostkę penitencjarną odwiedzili uczniowie i kadra pedagogiczna Zespół Szkół Samochodowych im. Stanisława Syroczyńskiego w Lublinie