Zespół Szkół Samochodowych im. Stanisława Syroczyńskiego w Lublinie

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – #Pamiętamy po raz kolejny

Obchodzony 1 marca Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej.

Powojenna konspiracja niepodległościowa była najliczniejszą formą zorganizowanego oporu polskiego społeczeństwa wobec reżimu komunistycznego. W zbrojnym podziemiu działało nawet 200 tys. osób w różnych oddziałach. Kolejnych 20 tys. walczyło w partyzantce. Kilkaset tysięcy osób zapewniało łączność, aprowizację, wywiad i schronienie.

Przeciwko władzy występowali także uczniowie zrzeszeni w podziemnych organizacjach młodzieżowych – łącznie ok. 20 tys. młodych ludzi.

Zachęcamy do włączenia się w obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. 1 marca w całej Polsce będą organizowane liczne wydarzenia upamiętniające bohaterów podziemia niepodległościowego. Ze względu na sytuację epidemiczną wiele z nich zmieniło swoją formułę i będzie dostępna online. Bez wychodzenia z domu można skorzystać z materiałów edukacyjnych, wysłuchać audycji radiowych czy obejrzeć koncerty. Poniżej przedstawiamy wybrane inicjatywy.

Tropem Wilczym – biegniemy oddać krew!

W ramach obchodów 1 marca Fundacja Wolność i Demokracja każdego roku organizowała bieg Tropem Wilczym. W tym roku, ze względu na sytuację epidemiczną, wydarzenie odbędzie się w nieco zmienionej formie. Sam bieg wystartuje 16 maja br., a już dziś w ramach IX edycji przedsięwzięcia „Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” zachęcamy do włączenia się w ogólnopolską akcję zbierania osocza i krwi. Odbywa się ona do 1 marca  br. we wszystkich regionalnych centrach krwiodawstwa. Więcej informacji na stronie internetowej https://tropemwilczym.org/.

Materiały edukacyjne IPN

Polecamy materiały edukacyjne przygotowane przez Instytut Pamięci Narodowej. Podczas okolicznościowych lekcji i obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych szczególnie pomocna będzie wirtualna paczka historyczna dostępna na stronie: https://edukacja.ipn.gov.pl/edu/materialy-edukacyjne/wirtualna-paczka-edukac/zolnierze-wykleci. Można w niej znaleźć liczne artykuły, teki edukacyjne, filmy i materiały wideo oraz portale edukacyjne. To wartościowe źródło informacji.

Serwis Polskiego Radia

Polecamy również serwis Polskiego Radia „Żołnierze Wyklęci”. Są w nim dostępne  unikalne nagrania i relacje świadków historii. W serwisie można znaleźć także relacje „Niezłomnych”, ich sylwetki, a także opisy procesów i represji, jakie ich spotkały. Serwis jest dostępny na stronie: https://www.polskieradio.pl/339,Zolnierze-wykleci.

Zachęcamy do włączenia się w obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. 

 Źródło: gov.pl