Zespół Szkół Samochodowych im. Stanisława Syroczyńskiego w Lublinie

Mickiewiczowskie „Dziady” w Lublinie.

W czwartek 24 października uczniowie klasy 2c obejrzeli  „Dziady” w reżyserii Stanisława Miedziewskiego.  Zobaczyli  ciekawą inscenizacją dramatu Mickiewicza odegraną przez aktorów Nowego Teatru ze Słupska. Spektakl został wystawiony w auli Uniwersytetu Przyrodniczego.

Przedstawienie trwało dwie godziny. Rozpoczęło się od nastrojowej sceny wywoływania duchów przez Guślarza i lud. Niespodzianką było powierzenie roli Guślarza kobiecie. Znakomicie odegrała tę postać Caryl Swift.  Pozostali aktorzy także zostali zapamiętani  przez młodzież. Na szczególną uwagę zasługuje gra Mateusza Młodzianowskiego, który stworzył ciekawą kreację Konrada. Wszyscy zapamiętają Wielką Improwizację i scenę  Egzorcyzmów  ks. Piotra.

Romantyczny  klimat stworzyły oszczędne dekoracje zaprojektowane przez Wojciecha Stefaniaka. Atmosferę tajemniczości i grozy podkreślała także muzyka zaproponowana przez Monikę Zytke.

Spektakl cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów, którzy z uwagą śledzili losy Mickiewiczowskich bohaterów. Młodzi ludzie  twierdzą, że obejrzenie przedstawienia pomoże w zrozumieniu trudnej  lektury.

E. Kępa