Zespół Szkół Samochodowych im. Stanisława Syroczyńskiego w Lublinie

Miasto Lublin w finale konkursu na Europejską Stolicę Młodzieży 2023

Europejska Stolica Młodzieży 2023 w Lublinie!

Masz 13-35 lat?

Jeśli TAK to jesteś ekspertem/ekspertką z którym/którą chcemy porozmawiać o pomysłach na działania młodzieżowe w naszym mieście.

Lublin ma szanse zostać w 2023 r. Europejską Stolica Młodzieży. Wyobraź sobie co mogłoby się wtedy dziać w naszym mieście, co Ty mogłaby/mógłbyś zorganizować i powiedz nam o tym.  Widzimy się w środę, 22 kwietnia, o w strefie: \uD83D\uDCE3ZOOM, link do spotkania w wydarzeniu https://www.facebook.com/events/173041987187470/ od godziny 13:50 w dniu konsultacji.

 

Celem przedsięwzięcia, propagowanego przez Europejskie Forum Młodzieży, jest wzmocnienie pozycji młodych ludzi, zwiększenie uczestnictwa młodzieży i wzmocnienie tożsamości europejskiej. Każdego roku kolejne miasto europejskie ma szanse zaprezentować swoje innowacyjne pomysły, projekty i działania, które mają na celu wzbudzenie młodego głosu i wniesienie perspektywy młodzieży do wszystkich aspektów życia w mieście. Premiowane są pomysły o zasięgu szerszym niż wewnętrzszkolny, które po zakończeniu inicjatywy Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 w mieście Lublin, wpiszą się na stałe w życie miasta we wszystkich aspektach (w tym w społeczne).

Miło mi przekazać informację, iż po pierwszej rundzie ocen wniosków, Lublin jest jednym z 3 finałowych miast, obok Baia Mare w Rumunii i Kazania w Rosji, które zakwalifikowały się do drugiego etapu konkursu.  W pierwszym etapie pokonaliśmy Izmir w Turcji, Poznań i Lwów.

Europejska Stolica Młodzieży to prestiżowy tytuł przyznawany co roku przez Europejskie Forum Młodzieży powstałe z inicjatywy Rady Europy. Ma wzmacniać znaczenie młodych ludzi w życiu społecznym i wyrównywać ich szanse. Tytuł ten jest przyznawany od 2009 roku miastom, które wykazują najbardziej innowacyjne podejście w zakresie współpracy i włączania młodzieży. Wśród laureatów znajdują się między innymi Rotterdam, Turyn i Antwerpia. Od 2014 roku oficjalnym partnerem programu Europejskiej Stolicy Młodzieży jest Kongres Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy.

Aplikacja Lublina została wysoko oceniona przez niezależne jury, w którym znaleźli się reprezentanci m.in.: Parlamentu Europejskiego, Komitetu Regionów, Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy, Europejskiego Komitetu Gospodarczo-Społecznego, Rady Europejskich Gmin i Regionów, Rady Doradczej Młodzieży Rady Europy, Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, Inicjatywy Otwarte Społeczeństwo w Europie, Europejskiego Ruchu Międzynarodowego, EURACTIV, Europejskiego Forum Młodzieży.

Wybrane trzy miasta do 24 maja przygotują szczegółową aplikację, w której przedstawią obszerny program wydarzeń i imprez kulturalnych, społecznych i politycznych związanych z młodzieżą. Zwycięzca zostanie ogłoszony 18 listopada na oficjalnej ceremonii wręczenia nagród, organizowanej przez Klaipeda – Europejską Stolicę Młodzieży 2021.

więcej informacji