Zespół Szkół Samochodowych im. Stanisława Syroczyńskiego w Lublinie

Klasa 1b na tropie tajemnic Starego Miasta

Klasa 1b w maju zwiedzała Stare Miasto w Lublinie. Uczniowie uczestniczyli w lekcji muzealnej nt. „Najstarsze zabytki wzgórza zamkowego” w Muzeum Narodowym na zamku. Zajęcia odbyły się w ramach obchodów Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 „Odkryj Lublin – zainspiruj się historią naszego miasta”.

W zabytkowej scenerii Kaplicy Świętej Trójcy młodzi ludzie odkrywali tajemnice średniowiecznej budowli, dowiedzieli się wielu interesujących informacji, związanych z powstaniem i przeznaczeniem najstarszych zabytków wzgórza zamkowego.

Lekcja muzealna pozwoliła poznać etapy budowy wieży obronnej i Kaplicy Świętej Trójcy, ozdobionej cennymi freskami. Uczniowie wysłuchali ciekawych opowieści o rycerzach i królach, zobaczyli jak naprawdę wyglądał Władysław Jagiełło, namalowany przez średniowiecznego artystę. Usłyszeli wiele ciekawostek
o zwyczajach tych władców Polski, którzy odwiedzili Lublin. Poznali początki   swojego miasta i odkryli nieznaną przeszłość średniowiecznego Lublina.

Lekcja muzealna, widoki oglądane z baszty i spacer uliczkami Starego Miasta to najważniejsze etapy wycieczki, która zostanie na długo w pamięci młodzieży.