Zespół Szkół Samochodowych im. Stanisława Syroczyńskiego w Lublinie

II miejsce w finale Turnieju Mistrz Elektroniki Samochodowej dla Kamila Olszaka

Uczeń naszej szkoły z klasy 3b, Kamil Olszak, zajął II miejsce w finale Turnieju Mistrz Elektroniki Samochodowej. Turniej ten organizowany był przez Zespół Szkół Samochodowych w Bydgoszczy, Hurtownię Motoryzacyjną GORDON oraz firmę SENTECH pod patronatem naukowym Wydziału Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Technologiczno – Przyrodniczego w Bydgoszczy.

Pierwsza edycja Turnieju o zasięgu ogólnopolski była skierowana dla uczniów ze szkół o profilach samochodowych.

Turniej został przeprowadzony w dwóch etapach, z czego pierwszy etap teoretyczny realizowany był drogą elektroniczną w dniu 14.04.2017 roku. Drugi etap był etapem praktycznym i zarazem finałem. W pierwszym etapie z naszej szkoły wzięło udział 8 uczniów, a do drugiego etapu zakwalifikowało się trzech. Finał odbył się 26.05.2017 roku w Ośrodku Egzaminacyjnym Zespołu Szkół Samochodowych w Bydgoszczy i polegał na przeprowadzeniu diagnostyki systemów elektronicznych znajdujących się w pojeździe samochodowym i zlokalizowaniu zasymulowanych usterek. Uczestnicy mieli do wykonania 5 zadań praktycznych na różnych pojazdach samochodowych. Zadania były ograniczone czasowo w zależności od stopnia trudności zadania (od 15 do 20 min). Jeżeli uczestnik nie wykonał zadania w wyznaczonym czasie, to nie otrzymywał żadnych punktów. Zadania musiały być wykonywane zgodnie z wymaganiami egzaminacyjnymi z kwalifikacji M.12 (diagnozowanie oraz naprawa elektrycznych i elektronicznych układów pojazdów samochodowych). Dodatkowo liczył się czas wykonania zadania.

Zawodnicy mogli korzystać z urządzeń pomiarowych oraz oprogramowania serwisowego tj.: miernik uniwersalny, oscyloskop Hantek DSO 1060, multimetr uniwersalny z oscyloskopem UT81B Unit, cęgi prądowe AC/DC CA60 60A MAX, oprogramowanie AutoData, oprogramowanie Bosch ESI[tronic] 2.0, oprogramowanie HGS DATA, testery diagnostyczne: Bosch KTS, Bosch FSA, Hella Gutmann MM 66, Hella Gutmann MM 42, Texa TXT’s, PDL 4000, Launch X 431 Diagon III. Uczestnicy, którzy zajęli trzy pierwsze miejsca Turnieju otrzymali INDEKS WIP uprawniający do przyjęcia na studia na Wydziale Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Technologiczno – Przyrodniczego w Bydgoszczy bez egzaminów. W Turnieju w dniu finałów, dla uczniów i opiekunów odbyło się szkolenie z zakresu układów zapłonowych przeprowadzone przez firmę SENTECH. Każdy uczeń otrzymał Certyfikat potwierdzający uczestnictwo w szkoleniu.

Za zajęcie II miejsca Kamil Olszak otrzymał indeks Uniwersytetu Technologiczno – Przyrodniczego w Bydgoszczy, rzeczowe nagrody smartfon Philips V377 i Multimetr samochodowy UT108 UT – 108, a także specjalistyczne ubranie robocze.