Zespół Szkół Samochodowych im. Stanisława Syroczyńskiego w Lublinie

Jakub Koncewicz, uczeń Naszej Szkoły, deklasując rywali zajął I miejsce i przeszedł do Międzynarodowego Finału Olimpiady Young Car Mechanic 2018

Finał Krajowy odbył się 5 kwietnia 2018 roku w czasie Motoryzacyjnych Międzynarodowych Targów Moto Show w Poznaniu. Jakub oprócz przejścia do Wielkiego Finału wygrał wyjazd do Fabryki Elringa w Stuttgarcie, wizytę w Porsche Museum oraz liczne niespodzianki.

Finał Międzynarodowy odbędzie się 14 maja 2018 roku. Językiem obowiązującym podczas Olimpiady jest język angielski, przy czym instrukcje do wykonania zadań finałowych będą dostępne dla uczestników w ich językach ojczystych. W razie konieczności udzielenia przez uczestnika odpowiedzi ustnej, uczestnik może jej udzielić w języku ojczystym. W Olimpiadzie przewidywana jest bardzo duża pula nagród, wynosząca aż 100 tysięcy złotych.

Organizator (firma Inter Cars S.A) podziękował za zaangażowanie i współpracę, pisząc:

Szanowna Dyrekcjo,

Bardzo dziękujemy całemu Gronu Pedagogicznemu za przygotowanie Państwa Podopiecznego do finału i codzienną pracę dydaktyczną, której efekty były widoczne w trakcie konkursu. Było nam niezmiernie miło gościć Państwa Podopiecznego w finale. Mamy nadzieję, że jeszcze niejednokrotnie będzie do tego okazja,  zarówno podczas Young Car Mechanic, jak i innych wspólnych aktywności.

Za nami finał, który odbywał się podczas Targów Poznańskich – wszyscy byliśmy pod wrażeniem umiejętności, poziomu wiedzy merytorycznej oraz dużego zaangażowania Uczniów biorących udział w konkursie.

Z trójką zwycięzców Finału Krajowego spotkamy się na Międzynarodowym Finale w Centrum Szkoleniowym Inter Cars w Czosnowie już 14 maja, gdzie rywalizować będą uczniowie z Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Chorwacji, Bułgarii i Niemiec.

Serdecznie gratulujemy Jakubowi Koncewiczowi, Zwycięzcy rywalizacji krajowej oraz Nauczycielom Państwa Szkoły przyczyniającym się do osiągania wielkich sukcesów uczniów.

Prosimy o trzymanie kciuków w trakcie finału międzynarodowego!!!”

YCM 2018 prezentacja wyników

Kuba tak relacjonuje udział w finale:

„Konkurs był bardzo dobrze zorganizowany, poziom był bardzo wysoki, wymagał wiedzy z zakresu mechaniki, elektronika, pojazdów hybrydowych. Największą trudność sprawiło mi odszukanie usterki w układnie klimatyzacji.

Konkurs składał się z kilku części:

część teoretyczna: bezpieczeństwo czynne i bierne, układ napędowy, klimatyzacja, diagnostyka, sterowanie silnika (elektronika), pojazdy hybrydowe

część praktyczna (na każde z zadań było po 5 min):

 • dobór oleju silnikowego samochodów ciężarowych, diagnostyka (sprawdzenie prędkości obrotowej wału korbowego przy pomocy diagnoskopu),
 • wyważanie koła od samochodu ciężarowego oraz pytania z tego zakresu,
 • weryfikacja sprawności sprężarek klimatyzacji oraz pytania z tego zakresu,
 • układy wtryskowe oleju napędowego oraz pytania z tego zakresu,
 • odblokowanie elektrycznego hamulca postojowego przy braku dostępu do diagnoskopu,
 • demontaż i montaż koła z zachowaniem zasad,
 • zadanie z zakresu znajomości części oraz elementów ciągnika rolniczego,
 • podłączenie i odłączenie samochodu hybrydowego do ładowania,
 • odczyt parametrów za pomocą testera diagnostycznego z samochodu hybrydowego toyota

drugi zestaw zadań praktycznych (na każde z zadań po 15 min):

 • nazwanie oraz opis i przeznaczenie poszczególnych podzespołów w samochodzie hyundai, połączenie się ze sterownikiem silnika elektrycznego za pomocą testera diagnostycznego oraz odczyt i omówienie parametrów rzeczywistych, omówienie zasad pracy przy samochodach hybrydowych
 • diagnoza układu klimatyzacji, który się nie włączał w samochodzie citroen C4 Picasso
 • montaż uszczelniacza wału korbowego z zintegrowanym czujnikiem położenia walu korbowego oraz pytania z tego zakresu
 • omówienie systemu zmiennego wzniosu zaworów”