Zespół Szkół Samochodowych im. Stanisława Syroczyńskiego w Lublinie

Finał Ogólnopolskiego Turnieju Mistrz Elektroniki Samochodowej – Gordon Champion

Uczniowie Naszej Szkoły z klasy 3b Mateusz Borkowski, Łukasz Goral i Absolwent Kamil Olszak w dniu 11 maja przystąpili do finału Ogólnopolskiego Turnieju Mistrz Elektroniki Samochodowej – Gordon Champion. Turniej organizowany był przez Zespół Szkół Samochodowych w Bydgoszczy, Hurtownię Motoryzacyjną GORDON oraz firmy SENTECH, HELLA POLSKA, MAGNETI MARELLI, AIRPRESS pod patronatem naukowym Wydziału Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Technologiczno – Przyrodniczego w Bydgoszczy. Druga edycja Turnieju o zasięgu ogólnopolski była skierowana dla uczniów ze szkół o profilach samochodowych.

Turniej został przeprowadzony w dwóch etapach, z czego pierwszy etap teoretyczny realizowany był drogą elektroniczną w Naszej Szkole. Drugi etap był etapem praktycznym i zarazem finałem. Finał odbył się 11 maja 2018 roku w Ośrodku Egzaminacyjnym Zespołu Szkół Samochodowych w Bydgoszczy, polegał na przeprowadzeniu diagnostyki systemów elektronicznych znajdujących się w samochodach osobowych i zlokalizowaniu zasymulowanych usterek. Uczestnicy mieli do wykonania 5 zadań praktycznych na różnych pojazdach.

Zadania były ograniczone czasowo w zależności od stopnia trudności zadania (od 10 do 15 min). Jeżeli uczestnik nie wykonał zadania w wyznaczonym czasie, to nie otrzymywał żadnych punktów. Zadania musiały być wykonywane zgodnie z wymaganiami egzaminacyjnymi z kwalifikacji M.12 – Diagnozowanie oraz naprawa elektrycznych i elektronicznych układów pojazdów samochodowych.

Zawodnicy mogli korzystać z urządzeń pomiarowych oraz oprogramowania serwisowego tj.: miernik uniwersalny, oscyloskop Hantek DSO 1060, multimetr uniwersalny z oscyloskopem UT81B Unit, cęgi prądowe AC/DC CA60 60A MAX, oprogramowanie AutoData, oprogramowanie Bosch ESI[tronic] 2.0, oprogramowanie HGS DATA, testery diagnostyczne: Bosch KTS, Bosch FSA, Hella Gutmann MM 66, Hella Gutmann MM 42, Texa TXT’s, PDL 4000, Launch X 431 Diagon III. Podczas Turnieju w dniu Finału, dla uczniów i opiekunów odbyło się szkolenie z zakresu obsługi najnowszego urządzenia GUTMANN MEGA MACS 77 służącego do diagnostyki układów elektrycznych i elektronicznych firmy HELLA. W tabeli poniżej przedstawiamy osiągnięcia naszych uczniów.