Zespół Szkół Samochodowych im. Stanisława Syroczyńskiego w Lublinie

Finał międzynarodowego konkursu Young Car Mechanic 2018

Absolwent Szkoły Jakub Koncewicz w dniu 14 maja 2018, tuż po ostatnim egzaminie maturalnym, wraz z opiekunem Karol Mróz, Wicedyrektorem Zespołu Szkół Samochodowych im. St. Syroczyńskiego  w Lublinie, udali się na finał międzynarodowego konkursu Young Car Mechanic 2018.

Finał składał się z pięciu zadań, które trwały 35 min + 10 min na zapoznanie się z treścią. Zadnia przygotowały firmy Elring, Bosch, Hella, ZF Aftermarket oraz Lauber. Ww. partnerzy zaaranżowali dla uczestników awarie i usterki, z którymi musieli poradzić sobie w określonym przedziale czasu. Miało to na celu zweryfikowanie posiadanej przez młodych finalistów z różnych krajów wiedzy i ich umiejętności. Na uzyskanie maksymalnej liczby punktów z zadania składało się: zachowanie bezpieczeństwa pracy, profesjonalizm jej wykonania zgodnie z etyką i sztuką, a przede wszystkim dokładność. Podczas wykonywania zadań liczyła się nie tylko wiedza praktyczna, ale także teoretyczna, często wykraczająca poza zakres programowy kształcenia w szkole. Warto również podkreślić, że kuratelę nad tegoroczną edycją konkursu objęła Wojskowa Akademia Techniczna, której przedstawiciele byli również obecni podczas wydarzenia i bacznie przyglądali się młodym mechanikom w czasie zmagania się z zadaniami konkursowymi.  Tegoroczna edycja pokazała jeszcze wyższy poziom wiedzy uczniów i lepsze przygotowanie do konkursu w porównaniu do zeszłego roku. Zawodnicy udowodnili, że dobrze radzą sobie ze złożonymi i różnorodnymi zadaniami technicznymi. Po dwóch pierwszych zadaniach udzielono nam informacji, że Jakub powadzi zdobywając największą z możliwych liczbę punktów. Po zakończeniu konkursu Absolwent powiedział, że zadania były zróżnicowane pod względem trudności i wymagały rozległej wiedzy. Przez cały czas trwania konkursu, a także do późnych godzin wieczornych wszystkim uczestnikom towarzyszyły ogromne emocje.

Wszyscy uczestnicy konkursu po zakończeniu zadań wraz z opiekunami zostali przetransportowani do hotelu w Warszawie, gdzie o godzinie 20  odbyła się Wielka Gala ogłoszenia wyników międzynarodowego finału Young Car Mechanic 2018. Po wyczytaniu informacji o zajęciu ósmej lokaty przez Jakuba byliśmy bardzo zdruzgotani tymi informacjami. Zaskoczenie było tym większe, ponieważ na wszystkich poprzednich etapach konkursu Jakub zajmował zawsze najwyższe pozycje deklasując rywali.

Następnego dnia wszyscy finaliści wraz z opiekunami zwiedzali Warszawę, a po południu o godzinie 18 wylecieli do Stuttgartu, gdzie mieli spędzić kolejne, jak się okazało bardzo intensywne 3 dni. Pierwszą atrakcją, jaką mieli okazję zobaczyć było muzeum Mercedesa i przyległej jej fabryki oraz zwiedzanie miasteczka Tubingen. Kolejnego dnia zwiedzali fabrykę Elring, gdzie zobaczyli poszczególne etapy powstawania uszczelek głowicy, mis olejowych, pokryw zaworów oraz innych elementów z tworzyw sztucznych. Wielkim zaskoczeniem był inteligentny system logistyczno-transportowy, a zjawiskiem dotąd niespotykanym, budzącym nawet lekki strach, było poruszanie się po hali, między ludźmi wózków transportowych bezzałogowych. Ostatniego dnia odbyła się wycieczka do muzeum Porsche, gdzie zobaczyli samochody wyścigowe biorące udział w zawodach, klasyki oraz pojazdy codziennego użytku. W piątek w późnych godzinach wieczornych Jakub Koncewicz i Karol Mróz wrócili samolotem do Warszawy. Około godziny 4 rano byli już w swoich domach.

Sam konkurs jak i wyjazd, który był jedną z nagród jakie otrzymał Jakub za udział w konkursie, zostały bardzo dobrze zorganizowane. Pobyt w Niemczech pozwoliły zagłębić się bardziej w świat motoryzacji, poznać wielu ciekawych i imponujących wiedzą ludzi.

Wspaniała inicjatywa, jaką jest Young Car Mechanic, doskonale wpisuje się w potrzeby rynku. Mamy nadzieję na kontynuację tego konkursu i możliwość wzięcia udziału w kolejnych edycjach. Brakuje tego typu przedsięwzięć, które promują specyficzną i interdyscyplinarną wiedzę związaną z techniką motoryzacyjną. Przygotowane  przez organizatorów zadania były dużym wyzwaniem dla uczestników, którzy musieli wykazać się znajomością teorii i praktyki z zakresu budowy samochodu, mechaniki, diagnostyki, elektroniki i sterowania.