Zespół Szkół Samochodowych im. Stanisława Syroczyńskiego w Lublinie

Finał Krajowy Konkurs Young Car Mechanic

Young Car Mechanic to międzynarodowy konkurs dla uczniów techników i branżowych szkół samochodowych. I i II etap konkursu jest realizowany w sposób zdalny w szkołach w formie testu online. Poprzez pierwsze etapy wyłanianych jest 10 uczniów którzy przystępują do Finału Krajowego Konkursu. Finał był przeprowadzony był głównie formie praktycznej i odbył się w placówce szkoleniowej Firmy Inter Cars Polska w dniach 22-23.05.2021 r.

Rywalizacja podczas tego etapu opierała się na praktycznych zadaniach przygotowanych przez sponsorów konkursu takich jak Bosch, Castrol, ContiTech, Elring, Febi, Man+Hummel, Meyle, Motoremo, Schefler, Valeo, ZF Aftermarket  bazując na produktach i technologiach poszczególnych firm. W każdej poszczególnej konkurencji do zdobycia było 50 pkt, a czas jej trwania wynosił 45min. Oceniana była nie tylko wykonana praca w celu zdiagnozowania oraz naprawy ale również umiejętności posługiwania się narzędziami czy przestrzeganie zasad BHP podczas pracy. Ważny był także stosunek do klienta.

Wszystkich etapów finału konkursu było 11, rozdzielone były na dwa dni trwania całego wydarzenia. Podczas każdego zadania, oceniający na stanowisku wypełniał kartę podsumowując ilość zdobytych przez uczestnika punktów. Aktualna punktacja i pozycje były na bieżąco aktualizowane po każdej rundzie na tronach internetowych. Po dwóch dniach zmagań wyłoniony został finalista, który otrzymał tytuł najlepszego Młodego Mechanika roku 2021 i będzie reprezentował Polskę podczas Finału Międzynarodowego.

Nagrody przyznawane były nie tylko uczestnikom na podium ale również tym którzy zdobyli najwięcej punktów na poszczególnym stanowisku, rozdawane były także upominki  dla uczestników oraz przygotowujących ich nauczycieli.

Uczeń Dawid Bojanowski reprezentujący Naszą Szkołę momentami był na podium. W klasyfikacji końcowej zajął 6 miejsce. Jest to doby wynik patrząc na bardzo wyskoki poziom trudności. Należy dodać, w etapie przygotowanym przez firmę Bosch, zrobił wszystko i zdobył jako jedyny 100% punktów za co uzyskał bardzo przydatne i kosztowne narzędzie. Podobnie było w konkurencji przygotowanej przez firmę ZF Aftermarket.

Życzymy Dawidowi oraz innym uczniom kolejnych sukcesów.