Zespół Szkół Samochodowych im. Stanisława Syroczyńskiego w Lublinie

Afrykańskie klimaty w środku zimy

Za oknami zimowe krajobrazy, zawieje i zamiecie – jednak niesprzyjające okoliczności przyrody nie przeszkodziły nam w zorganizowaniu wyjścia klas 2a i 2c, pod  czujnym okiem p. Grażyny Flis i p. Magdaleny Kołtyś, do muzeum misyjnego Ojców Białych Misjonarzy Afryki.

Po krótkiej podróży pełni uśmiechów dotarliśmy do Domu Zakonnego, gdzie czekało nas miłe powitanie. Ojcowie – Paweł i Marcin, oprowadzili nas po budynku pełnym licznych gablot, reprodukcji zdjęć, map i pamiątek z Czarnego Lądu. Czekały nas również liczne opowieści o kulturze ludów Afryki, zwyczajach panujących w poszczególnych regionach i zakątkach Kontynentu. Misjonarze podzielili się z nami wspomnieniami ze swojej pracy i posługi – trudnej, ale jakże ważnej i potrzebnej. Poznaliśmy również krótką historię samego Zgromadzenia.

Hebanowe rzeźby, maski, broń iście z kart powieści Henryka Sienkiewicza, biżuteria i instrumenty muzyczne to tylko mała cząstka tego, co mogliśmy zobaczyć i czego mogliśmy doświadczyć. Nasza wizyta zainspirowała nas do ciągłego poznawania tego, co geograficznie odległe, ale dzięki naszym Misjonarzom – jakże bliskie i namacalne.

Za ciepłe przyjęcie nas w Domu Misyjnym – DZIĘKUJEMY !!!

Oprac. Magdalena Kołtyś