Zespół Szkół Samochodowych im. Stanisława Syroczyńskiego w Lublinie

61 pokazy z fizyki na UMCS – „Akustyka, Ciśnienie (nie)atmosferyczne, Mechanika, Elektromagnetyzm”

14 września młodzież z klas 2a, 2b, 2c, 3a, 3d, 3c oraz 3bp pod opieką nauczycieli brała udział w 61 Pokazach z Fizyki organizowanych w Instytucie Fizyki UMCS. Podczas dwugodzinnych pokazów uczniowie zobaczyli szereg ciekawych doświadczeń z czterech tematów: Akustyka, Ciśnienie (nie)atmosferyczne, Mechanika, Elektromagnetyzm. To była doskonała okazja, aby zobaczyć zarówno klasyczne, jak i trudne do odtworzenia w warunkach szkolnych doświadczenia, zdobyć, uzupełnić lub powtórzyć swoją wiedzę z fizyki.

Od roku 1953, obecnie corocznie we wrześniu, Instytut Fizyki UMCS oraz Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Fizycznego organizują Pokazy z fizyki. Jest to impreza o najdłuższej tradycji w kraju wśród sobie podobnych. Jej inicjatorem był profesor Wacław Staszewski. Pokazy są przeznaczone głównie dla uczniów, nauczycieli a także dla wszystkich innych osób zainteresowanych fizyką.
Ideą Pokazów z fizyki jest popularyzacja fizyki i pomoc w jej nauczaniu poprzez prezentację tematycznie dobranych, interesujących, a nieraz wręcz fascynujących eksperymentów. Pokazywane są zarówno eksperymenty trudne lub niemożliwe do wykonania w warunkach szkolnych, jak również takie, które przy pomocy najprostszych środków można powtórzyć w domu. Każdego roku, w atmosferze wspólnej zabawy z fizyką, Pokazy w Instytucie Fizyki ogląda ponad 20 tysięcy widzów.