Zespół Szkół Samochodowych im. Stanisława Syroczyńskiego w Lublinie

XXXV Pielgrzymka Maturzystów Lubelskich na Jasną Górę pod hasłem „Jestem z wami w Eucharystii”

W dniu 28 września bieżącego roku, w sobotni dżdżysty poranek, a właściwie jeszcze pod osłoną nocy, lekko niedospani wyruszyliśmy na wspólny pielgrzymi szlak do Matki Bożej Częstochowskiej. Uczniowie klas maturalnych naszej szkoły (4a, 4b, 4c) wraz z pocztem sztandarowym i opiekunami podjęli niemały trud kilkunastogodzinnej pielgrzymki.

Mimo zapowiadanej kiepskiej aury na Jasnej Górze przywitała nas piękna słoneczna pogoda – prawdziwa złota polska jesień, co dodało nam skrzydeł.

Pierwszym punktem oficjalnego programu była Droga Krzyżowa zorganizowana na jasnogórskich wałach, skąd zawsze rozpościera się piękny widok na tętniące życiem miasto. Wspólne rozważania męki Jezusa Chrystusa przy kolejnych stacjach połączone były z prowadzonymi refleksjami odnoszącymi się do współczesnych problemów młodych ludzi.

Po modlitwie był czas na osobistą modlitwę przed wizerunkiem Matki Bożej w kaplicy Cudownego Obrazu, gdzie złożyliśmy swoje intencje przygotowywane po części w domu, w szkole i w czasie drogi do Częstochowy. Zawierzyliśmy najlepszej z Matek nasz trud, naszą przyszłość i życiowe wybory.

Nasze kroki, po krótkiej przerwie spędzonej na rozmowach i odpoczynku skierowaliśmy do Bazyliki Jasnogórskiej, by wziąć udział w Adoracji Najświętszego Sakramentu, która była jednocześnie bezpośrednim przygotowaniem do Eucharystii. Wszak był to najważniejszy moment naszej pielgrzymki. Mszy Świętej przewodniczył i homilię wygłosił Jego Ekscelencja biskup Mieczysław Cisło. Ksiądz biskup zachęcał nas, byśmy nigdy nie stracili z oczu i serc pragnienia świętości, wpisanego przez Boga w nasze życie i przeznaczenie oraz byśmy każdy dzień przeżywali w bliskości Chrystusa i drugiego człowieka zanurzeni w modlitwie.

Kulminacyjnym  momentem w czasie Mszy Świętej było złożenie przez nas ślubowania na wierność Ewangelii.

Po skończonej Eucharystii pełni nadziei w sercu powróciliśmy do Lublina, do naszych domów i codziennych obowiązków.

Serdeczne podziękowania kierujemy na ręce o. Mariusza Bartuzi ze Zgromadzenia Ojców Białych Misjonarzy Afryki za świadectwo wiary i posługę kapelana. Dziękujemy, że swoim słowem i obecnością umacniał nas we wspólnym pielgrzymowaniu.

Oprac. Magdalena Kołtyś