Zespół Szkół Samochodowych im. Stanisława Syroczyńskiego w Lublinie

Pokazy z fizyki na UMCS

10 września 2019 r. klasy drugie naszego Technikum (2a,2b,2c,2d) wzięły udział w 60 Pokazach z Fizyki organizowanych przez UMCS.

Młodzież z tych klas pod opieką pp. J. Fiuta, M. Kulisz, R. Śmiecha oraz W. Niezabitowskiego przez dwie godziny obserwowała pasjonujące pokazy zrealizowane w czterech częściach: ruch obrotowy, uff, jak gorąco…, rezonanse oraz prąd elektryczny. Po pokazach pełni wrażeń wróciliśmy na zajęcia.

Od roku 1953, obecnie corocznie we wrześniu, Instytut Fizyki UMCS oraz Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Fizycznego organizują Pokazy z fizyki. Jest to impreza o najdłuższej tradycji w kraju wśród sobie podobnych. Jej inicjatorem był profesor Wacław Staszewski. Pokazy są przeznaczone głównie dla uczniów, nauczycieli a także dla wszystkich innych osób zainteresowanych fizyką.
Ideą Pokazów z fizyki jest popularyzacja fizyki i pomoc w jej nauczaniu poprzez prezentację tematycznie dobranych, interesujących, a nieraz wręcz fascynujących eksperymentów. Pokazywane są zarówno eksperymenty trudne lub niemożliwe do wykonania w warunkach szkolnych, jak również takie, które przy pomocy najprostszych środków można powtórzyć w domu. Każdego roku, w atmosferze wspólnej zabawy z fizyką, Pokazy w Instytucie Fizyki ogląda ponad 20 tysięcy widzów.